Carti despre orhidee

cornelia

Fondator
Membru staff
Carti de pe amazon.comde pe amazon.com



Detalii aici:
http://www.amazon.com/gp/reader/0881923 ... eader-link



Detalii aici:
http://www.amazon.com/gp/reader/0881928 ... eader-link



Detalii aici:
http://www.amazon.com/gp/reader/0881927 ... eader-link


Carti despre orhidee care merita sa fie cumparate
cornelia a spus:
Cartile de mai jos pot fi achizitionate de la Libraria Noi (Bucuresti):

Cartile sunt suficient de detaliate pentru un pasionat, in limba engleza. Pozele sunt deosebite. Preturile de achizitie sunt sub 50 ron.

Enciclopedia orhideelor



Cuprins:
Introduction
Queen of the Realm of Plants
Characterization of Orchids
Structure (Morphology)
Cultivation and Care
Propagation
Diseases and Pest
Hybridization and Breeding
The Conservation of Orchids in the World
Tropical Orchids
Terrestrial Orchids of the Temperate Zone

304 pg, plicromie totala
Pret 49 ron
cornelia a spus:
Bazele cultivarii orhideelor


Cuprins:
Introduction
The orchids family: What is an orchid? Where orchids grow? Orchids in the wild. Orchids names
Where to grow orchids: Greenhouse. Alpine houses. Windowsills. Artificial light. Orchid cases. Shade houses
How to grow orchids: Epiphytic orchids. Terrestrial orchids. Temperature. Watering. Feeding. Light and shade. Repotting
Pests and diseases
Propagation: Vegetative propagation. Growing from seeds
Hybridization: Registration of hybrids. Complex hybrids and their name. Doing it yourself. Why grow hybrids?
Orchids for the cool greenhouses
Orchids for the intermediate greenhouse
Orchids for alpine houses
Orchids for the garden
Grossary

128 pg, policromie totala
Pret 34.9 ron
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sunt in cautare de carti legate de ingrijirea orhideelor asa ca daca mai stiti si altele in afara de cele postate de Cornelia va rog mult sa ma ajutati.
Multumesc mult!
 

Kati

Active Member
Sarselia, si eu caut de vreo cateva luni in librariile noastre... Nicio sansa. Exista una in lb. romana, fara poze :( , cam amarata saraca.
In rest, cele faine sunt doar la Amazon sau in alte parti pe net (prin strainataturi). :(

Daca cineva gaseste cumva Enciclopedia Orhideelor la pretul mentionat de Cornelia, va rog frumos sa-mi scrieti un MP. Multumesc frumos.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fetelor, pe Amazon mai gasiti si multe alte carti despre orhidee. Si pe la noi, ocazional, se mai gaseste cate ceva. Dar preturile au luat-o razna de ceva vreme. :wink:
 
Eu am o biblioteca intreaga de carti de specialitate, cumparate haaat, de departe rau. Numai eu stiu cat am platit taxa pentru extra weight la bagaje. Daca va pot ajuta pe un subiect anume, pot traduce cu placere din ele.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc de informatii fetelor.O sa ma apuc si eu sa caut ba pe ebay ba pe amazon sa vad ce gasesc.
greenfingers din pacate m-ar interesa mult prea multe ca sa iti dau tie atat de lucru cu traducerea.
O sa vad ce gasesc si daca dau de ceva va anunt.
Inca o data multumesc frumos!
 
Sarselia, in privinta unor probleme punctuale pot sa te ajut cu sfaturile unor "adevarati" in domeniu. Te rog sa nu eziti. Sigur ca nu o sa traduc sute de pagini, dar cateva informatii nu sunt un capat de tara.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Greenfingers multumesc frumos!
Ma interesa momentan ingalbenirea frunzelor la Cattleya dar mai bine discutam la acel topic.

Numai bine!
 
Sus