Carpobrotus edulis: variante de iernare

carmenn

Member
Prima iarna in Romania: 3 variante de iernare.

1. afara fara acoperitoare, sa vedem cat rezista. Aici in poza e dupa o zapada serioasa:
http://i239.photobucket.com/albums/ff14 ... G_0031.jpg

2. intr-un hol, fara lumina prea multa, la racoare pana in 5 grade. Au inceput sa se usuce, doar varfurile mai sunt verzi. Concluzia. Nu pot sta fara lumina. Deci le-am mutat iar la racoare, dar au lumina, voi face poze daca isi mai revin, acum arata deplorabil.

3. intr-o camera luminoasa, cu pana la 15 grade, apa putina...se dezvolta de minune, uite in poza:
http://i239.photobucket.com/albums/ff14 ... G_0049.jpg

In aceasta etapa, pot spune cu certitudine ca pot sta linistit la frig, cea de fara a suportat si - 8 grade, si bruma, si zapada, si tot alaiul iernii, si arata cel mai bine dintre cele 3 variante de iernare, ba chiar se ramifica si acum, insa nu pot fara lumina buna, chiar daca e mai cald. Va tin la curent cu evolutia, pana la primavara mai e mult. Si apropo, puii de carpo vi s-au prins cei care ati primit de la mine?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Raspuns la intrebarea ta:inca nu au dat semne.

Comentarii la ce ai scris:foarte interesant.
Eu am luat din gradina ce adusesem din Grecia de teama sa nu inghete.Nu stiu ce iarna va fi si fiindca nu aveau inca radacini m-am temut.Poate la iarna viitoare sa fac si eu o experienta.
Oricarei suculente ca sa se dezvolte frumos ii trebuie lumina.Rodica poate confirma.Si cactusii care stau la intuneric ies mai "abatuti" din iarna........

Rabdare cu prinsul lui pentru ca e racoare si-i trebuie mai mult timp sa se adapteze.
 

carmenn

Member
sa va fac update-ul:

1. carpobrotusul care era in jardiniera, initial la racoare, apoi in camera la 15 grade, a murit, s-a uscat pur si simplu tot.
2. carpobrotusul care era din lastari taiati, in ghivece relativ mici, si care sta pe pervazul geamului, intr-o camera la 15 grade , inca traieste, si nu da semne de pericol...
3. cel care ierneaza in aer liber, sub frig, ger, zapada si ce-i ofera iarna noastra, s-a pleostit , si-a pierdut din culoarea de verde aprins, dar nu pare mort.( pana acum a rezistat mai bine decat cel din jardiniera )
 

Hariclea

Member
Eu i-am pus pe ai mei in garaj, unde banuiesc ca sunt protejati de inghet... lumina au suficienta, sper eu... arata bine pana acum, nu grozav, dar avand in vedere ca este iarna...
 
D

dyayzh

Guest
Carmenn, pana la urma din experimentul tau, care metoda de iernare este mai eficienta pentru edulis? Sa o recomandam celor care nu stiu cum sa ierneze aceasta planta.
 

carmenn

Member
Hm, greu de spus, eu i-am trecut cu greu iarna pe cei din casa. Destul de greu a fost atat cu cei de la racoare cat si cu cei de la lumina, iar de cei de afara n-are rost sa va mai spun.
Pentru cei care aveti carpobrotus plantat afara, deranjul mare e mutarea lui intr-o jardiniera sau galetusa. Dupa ce isi intinde radacinile peste tot in pamant, e cam greu sa-l privezi de spatiu, si asta cred ca e prima lui suparare. Am sa incerc sa-i gasesc un recipient mai mare pentru la iarna.
Lumina e , se pare, indispensabila. Fara caldura, doar lumina. Al meu n-a inflorit anul acesta, desi e iar foarte mare .
De data asta voi mai incerca sa mai las un fir afara, dar acoperit cu ceva, ori nailon, ori daca reusesc sa-i inghesui sub un borcan...
Si daca stie cineva secretul infloririi, tell me pls... :)
 

fixpix

Active Member
ioi... si io am plantat unu afara acum 2 sapt. e inca destul de moale. mai ales ca soarele e cam puternic. apa ii dau...dar totusi. si s-a inrosit tot din verde cum era. de revenit isi revine...dar ce fac la iarna?
ca n-am chef sa il scot din pamant...

:cry:
 

fixpix

Active Member
c.b.-ul meu e AFARA. cica in stancarie...dar atata s-a intins si asa bine i-a mers pe seceta de anu asta...ca are lungimi de peste 1 m !!!
nu cred ca o sa ma chinui sa-l scot afara... mai ales ca e asa mare.
il las peste iarna unde e.
nu stiu inca ce protectie sa-i ofer.
probabil o sa aleg "niciuna".
o sa tai lastari sa pun in casa. mie mi-a mers ok anul trecut (cel din gradina a stat peste iarna pe pervazul din bucatarie si a fost ok). de tuns musai il tund ca prea s-a intins!
 
Sus