Carente nutriție plante?

the_dodita

New Member
Bună ziua,
Am tot cautat răspunsul la o întrebare care ma presează și nu l-am găsit încă. Asa ca va atașez aici doua-trei fotografii cu niște plante de Paulownia pe care le dețin și la care frunzele de la baza se ingalbenesc și se usucă, poate cineva ma poate lamuri, pe baza simptomelor, ce le lipsește... Menționez ca numai pe o mica parte a terenului pe care-l dețin se manifesta asa ceva, unde este mai pietros pământul, restul plantelor sunt verzi și sănătoase (fotografiile sunt de anul trecut din vara).
Am irigații cu picătura, am stropit foliar cu Cropmax, am dat NPK 16 16 16 tuturor plantelor, identic, dar acestea tot se ingalbenesc...
Mulțumesc mult pentru ajutor!

IMAG4165.jpg IMAG4164.jpg IMAG4179.jpg
 

victor

Active Member
Culoarea galbenă a frunzelor se datorează lipsei magneziului.
Căutați sulfat de magneziu sau un nutrient bogat în magneziu.
 

the_dodita

New Member
Multumesc mult pentru răspuns! Am mai citit și eu simptomatica plantelor la carenta macro și microelementelor și la magneziu se ingalbenesc frunzele tinere, cam ca și la lipsa fierului, dacă nu ma înșel.
La mine este invers, cele e jos se ingalbenesc, apoi devin ruginii și se usucă... Sunt în ceata totala..
 

the_dodita

New Member
Ok, perfect, am înțeles. O sa încerc și soluția asta, n-am nimic de pierdut. Multumesc încă o data.
 

victor

Active Member
Sare amară sau Epson salt este sulfat de cupru.:):)
Se dizolvă în apă și se udă plantele, dar în prealabil se udă ușor cu apă și după o oră se udă cu soluția.se poate adăuga în aceeași soluție și un nutrient bogat în calciu și fier.
Succes!
 

the_dodita

New Member
M-ati pierdut.. Sulfatul de cupru, popular "piatra vânătă".
Sarea amară este sulfat de magneziu..
Sunt una si aceeași?! Sarea Amara e alba..
Mai citesc puțin, mie mi se par doua lucruri diferite
 

victor

Active Member
Mă scuzați, am vrut să zic sulfat de magneziu.
Am scris la prima postare sulfat de magneziu.
este o sare de culoare albă.
 

the_dodita

New Member
Ok, acum am înțeles. Deci nu pun pe sol, ca îngrășământ, trebuie sa stropesc foliar. As fi vrut sa le dau deja, dar fiindcă nu au frunze încă, trecute sa mai aștept, atunci
 
Ultima editare:

victor

Active Member
M-ați înțeles greșit sau nu am fost destul de clar.Se aplică prin udarea substratului.
Mai întâi udați substratul cu apă(cât se întinde coroana plantei) și apoi udați cu soluția de sare amară.
 

the_dodita

New Member
A, pai atunci este simplu... Eu am instalație de fertirigare, când o sa ud o sa dau drumul și la soluție. Va mulțumesc pentru precizări!
 
Sus