Capsuni

mirceaspc

Active Member
Moderator
Buna intrebare. Si la mine o parte le-am lasat cam dese. Probabil daca rupi o frunza doua mari care incurca nu e problema. Dar sa nu fie totusi ceva cu hrana. Stiu ca in momentul rodirii exista un stres mare al plantei in ce priveste hrana si apa.
 

dan_6393

Member
Multumesc! Oricum, se pare ca numai mie mi-a "transit" ideea. Ma voi mutumi sa pun folie dedesubt pentru a limita contactul cu pamantul si melcii
 

adrianam

Well-Known Member
De la ce trandafiri ai folosit petalele?
Eu am pus cele mai multe de la Kazanlik, si nu prea a iesit colorat. Rose de Rescht am avut prea putin.
 

geodezia

Well-Known Member
ziceam ca o sa fac odata si odata din nuci da nu m-am apucat de lene sa nu ma mai murdaresc mai usor de visine si astea da cica si ala bun bun
 

leonora

Active Member
Cica nucile pentru lichior trebuie culese in 24 iunie,poate voi face anul asta daca ajung la tara atunci si cum nu mai am alcool voi folosi tuica.
 

kriss

Member
Ce soiuri de capsuni medii/mari si dulci recomandati? Ma gandesc sa pun la tara si cateva capsuni.
 

happy

Well-Known Member
Iti recomand soiul Monterey sau Albion.Ambele fructifica toata vara,sunt gustoase si au productie fb.
 

george.r

Member
Eu iti recomand Gariguette. Am vazut si cultivate in bio si merg foarte bine. Sunt printre cele mai dulci capsuni pe care le-am mancat. Productia e buna. Se coc esalonat.
Ca idee de soiuri dulci sunt toate cele care au semintele foarte ascunse in pulpa.
 

kriss

Member
Multumesc pentru raspunsuri! Daca gasesc in Bucuresti sa iau la cantitate mica le-as incerca pe toate trei.
 

Milly

New Member
As dori si eu sa aflu pentru o buna prietena care are de anul acesta gradina, cand si de unde se pot procura sturioni ??? de capsuni. Multumesc
Bună! Aduc la sfârșitul lunii martie stolonii frigo soi cu certificat fitosanitar și pașaport de proveniență import Spania Albion
 
Sus