Capsuni

victoria

Active Member
happy a spus:
Poftiti la masa! :rofl:
Victoria ,cele mai mari capsuni sunt din cele pe care mi-ai trimis stoloni acum 2 ani!Le-am pus ceva mai rare si au facut fructe mai mari! :D
ce ma bucur :clap:
sa le mancati sanatosi :D
 

happy

Well-Known Member
carmenushka a spus:
Si eu mancat ieri primele capsunele din gradina! am luat anul trecut de pe forum cativa stoloni de la cineva de pe forum(de la anknic?-nu mai stiu exact) si in toamna s-au inmultit sibacum deja incep sa se coaca primele capsunele, sunt foarte aromate si tufele fructifica continuu
De la mine ai capsunile"mamico" :rofl: Tu trebuie sa mananci pentru doi :wink:
 

carmenushka

Active Member
happy a spus:
De la mine ai capsunile"mamico" :rofl: Tu trebuie sa mananci pentru doi :wink:
Ei, multumesc mult Happy, chiar nu mai stiam de la cine le-am luat, dar inca nu sunt asa multe capsunele ca la tine asa ca astept sa-mi trimiti un castronel de-ala plin :)
 

mihai71

Member
A vazut careva infractorul care mananca capsunile care stau pe sol? Cred ca mai mult de jumatate le am gaurite-si banuiesc coropisnitele sau ramele dar nu am prins nici una in fapt si ma intreb daca cineva a fost mai norocos.
 

csfrtgb

Member
sunt melci din aia fara cochilie,imi scapa cum le spune....am cules anul trecut ff multi din capsuni...sunt ....scarbosi tare rau...
 

mihai71

Member
Limacsi le rontaie pielita capsunelor,am prins si eu viermi sarma(au cca 1mm grosime si 4-5 cm lungime si al meu ara rosiatic) si furnicile le ataca mai mult pe seceta.La mine sunt gaurite si mancate la contactul cu solul si in pamant este o gaura pe unde a venit faptasul.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am problema cu furnicile , acum daca sunt eu mai rapid ca ele ca nu vor decat pe cele coapte coapte , ma aleg cu ceva daca nu cad prada lor si ele nu dorm noaptea :rofl:

am sa incerc niste coliere de folie la ele ca sunt prea multe furnici anul asta :D
 

anknic

Active Member
mie nu imi mananca limacsii capsunile...doar se mai strica din ele intrucat nu ajung in timp util sa le culeg (marea masa a capsunilor fiind fix in mijlocul gradinii) si am tot citit pe net sa vaz de ce...ca n-am vazut limax la fata in gradina mea si explicatia e ca eu tot zatul de cafea il arunc in gradina (il strang intr-o cutie la frigider si in we il presar prin toata gradina). cica nu le place cofeina :)

(eu zatul il puneam ca ingrasamant, atentie, nu puneti zatul din ibric-cel care contine si zahar)
 

Ionutza

Member
Re: Re:

M-ar putea ajuta cineva cu niste seminte de capsuni din alea care se pun in ghivece suspendate? :rofl:

Am loc la terasa dar nu vreau flori. :)
 
Nu stiu sa se fi ocupat cineva de aici cu obtinerea semintelor de capsuni, dar poti gasi de cumparat in primavara, :) Eu am luat de la Selgros in primavara, deasemeni daca dai cautare pe google vei gasi furnizori. :D
 

victoria

Active Member
macar sa gasesti din cele care fac tot anul.Eu am in gradina si culeg si acum.Sunt pline de la flori pana la capsuni coapte.E o placere sa stii ca e toamna dar inca mananci fructe de primavara :)
 

Ionutza

Member
victoria a spus:
macar sa gasesti din cele care fac tot anul.Eu am in gradina si culeg si acum.Sunt pline de la flori pana la capsuni coapte.E o placere sa stii ca e toamna dar inca mananci fructe de primavara :)
Oai ce te invidiez acuma. :rofl: Ale mele s-au uscat :(
 

liliann

Member
Vreau sa cumpar de pe plant-shop niste capsuni.
Problema este ca sunt mai multe tipuri : roman, elan, tarpan, loran, frisan, fiecare cu caracteristici sensibil egale.
Ce ma intereseaza de la voi este daca aveti dintre aceste soiuri ceva si pe care mi le recomandati sa le cumpar.
 

dan_6393

Member
Salutare ! Am si eu o intrebare :- Trebuiesc rarite frunzele tufei atunci cand incep sa se coaca capsunile ? Eu am niste tufe foarte mari si dese. Au si multe flori si fructe in formare si nu cred ca vor avea suficienta lumina.
 
Sus