Capsuni

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daaaaaaaaaa,normal .
Si tu anul trecut ce ai facut? :( Cum ai remediat?Sau nu ai mai putut face nimic?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai n-am putut face nimic, ca venea la apa din cer...ce sa faci...cand a venit caldura s-a rezolvat problema fara nici un tratament chimic...tufele nu prea au avut de suferit, doar fructele...
 

happy

Well-Known Member
Gabiuta a spus:
Asta este o parte din suprafata cu capsuni.
http://gabiuta.sunphoto.ro/Capsuni_2011
eu deocamdata am cam 3/5 mp si sunt relativ multumita fara sa fac insa dulceata din productie proprie .Dar......mincam noi si prietenii.Ceea ce eu zic ca este bine :D
Interesanta metoda cu saci negri gauriti.Intai ai pus folia si pe urma ai plantat capsunii?Am mai vazut metoda la Sica ,parca ,ea avea si furtun pic. cu pic. sub folie!De cand zic si eu sa fac treaba asta,dar nu am timp.Ar trebui sa locuiesc la gradina! :(
 

adrianam

Well-Known Member
Da, buna ideea cu folia!
Tot ma duc diseara in Baumax ca aveau trandafiri Poulsen si am vazut unul parfumat la care mi-a ramsa gandul ma uit si de folie neagra.
Este posibil sa fie mai ieftina la piata?

Cu udatul va fi mai greu ca nu am curent, cel mai devreme in august cred ca avem sanse sa obtinem hartiile necesare pentru CEZ. Dar sper sa reusesc cu galeata. :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Folia aceea exista in mai multe culori.Este buna ca o poti fixa la capete si calci pe ea fara probleme.Eu nu am vazut in piata deci nu stiu preturile decit de la Brico si Baumax.Baumaxul e mai ieftin si in Buc. aveau si maron.Se asorteaza cu verdele frunzelor si rosul capsunilor :rofl:
La Iris am vazut asa ceva si de la ea m-am inspirat..Numai ca neavind teren asa mare nu am facut acele valuri de pamant.Am mers plat.
Chestia cu udatul la inceput este importanta.Asta o stiu de ani buni de cind am capsunii.
Iti urez succes!!Sa ne inviti la anul la o cupa plina de roade :D
 

thea

Member
Anul acesta este clar ca se vor face multe capsuni.
Eu am cateva sorturi remontante si f. gustoase puse in diverse jardiniere in Bucuresti.Dupa ce le-am folosit stolonii ca sa le inmultesc le voi pune in cultura mai mare,la tara,la toamna.
Mi se pare ca fara ingrasamantul organic pe care l-am dat nu ar fi fost asa de vrednice pana acum dar este clar ca ploile de anul acesta le-au facut f. bine,sunt pline de fructe si stolonii de anul trecut au deja rod bogat.
Dorinta de a avea capsuni "cataratori" mi se pare o prostie si capsunii care fac multi stoloni nu trebuiesc incurajati decat daca se fac fructe gustoase.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Danero, capsunii mei stropiti cu Dithane par sa o duca mai bine...nu mai mor pe capete, par sa se fi stabilizat un pic...trebuie sa repet stropirea cu Dithane?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
daca e severa la 4 zile , daca e moderata la 6 zile , daca a trecut 14 zile preventiv, poti sa schimbi cu Thiovit acum sau Topsin
 

floralia

New Member
Capsuni bolnavi

Ajutor! Capsunii mei s-au imbolnavit! Din cati am cules, 3 sferturi sunt atinsi de boala, incep sa se putrezeasca. Sunt noua in domeniu, banuiam ca ar trebui stropiti, dar nu am facut-o. Ce mai pot face acum? :(
 

floralia

New Member
Re: Capsuni bolnavi

floralia a spus:
Ajutor! Capsunii mei s-au imbolnavit! Din cati am cules, 3 sferturi sunt atinsi de boala, incep sa se putrezeasca. Sunt noua in domeniu, banuiam ca ar trebui stropiti, dar nu am facut-o. Ce mai pot face acum? :(
:(
 

ghia_don

Active Member
Le-au putrezit fructele sau plantele sint atinse de boala ?
Fructele putrezesc daca este o perioada cu multe ploi in timpul coacerii...caldura accelereaza si ea putrezirea fructelor...
Daca putrezesc plantele inseamna ca au fost plantate prea adinc, si mugurele central a fost acoperit cu pamint...
 

Ionutza

Member
Si eu am comandat,am primit,dar mai mult de 20 de cm nu au crescut de 2 ani.

MINCIUNA.

Soiul e Everest.

Eu zic sa nu va riscati.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Le-ai tinut in sera?

Eu azi am ramas socata sa gasesc o floricica la una din cele 2 tufe de capsuni remontanti care ii aveam de anul trecut :roll:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
au stat in sera pana la frigul mare , apoi o luna la 5C in holul incalzit si apoi iar in sera :D
 

happy

Well-Known Member
Iepurasule,fragutele nu o sa-ti ajunga nici sa le simti gustul.Sunt prea mici pentru oameni mari :rofl: De ce nu ai facut experimentul cu capsuni gigant!!?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ei, Happy, capsuniisunt ei buni dar fragutele sunt minune, dupa parerea mea, nici un capsun nu are savoarea fragutelor :wink:
 

anknic

Active Member
mie fragutele luate de pe deal (unde fructificau la greu) mi-au facut tona de flori anul trecut si niciun fruct...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nea Ionica , cred ca are dreptate Claudia , gustul lor e iiiimpecabilllll :D
singure bat capsunile , iar in combinatie cu ele e genial

:D
 
Sus