Capsuni

happy

Well-Known Member
Si eu am halit azi 5 buc,am venit de la mare si mi-am luat portia de vitamine pierdute in apa! :wink:
 

Dea

Active Member
:D anul acesta, din cauza prea multor ploi, nu le-a mers atat de bine ca anul trecut, insa, nu s-au lasat si am avut, deja, parte de cateva tarte foarte gustoase.
Sunt plini de flori acum si fructe in difrite etape de coacere. Daca va fi o toamna blanda, poate ma bucura si prin octombrie cu ceva capsuni. :wink:
 

happy

Well-Known Member
Mai repede ma atrage metoda cu rosiile plantate in fundul galetilor,la capsuni ar merge pt. cele care fructifica tot anul sa ai un astfel de burlan plin de cuiburi de randunica.Sa nu le confunde randunicile :rofl: :wink:
 

happy

Well-Known Member
Voi pe forum nu mancati capsuni?Hai sa va fac eu pofta cu un castron :wink:
Am cules o ladita ieri!


:salivat:
 

sicamin

Member
Happy ,spor la lucru (facut dulceata de capsuni). :wink:
Am pregatit si eu inca o tura de preparat (patru kg. gata curatate. )
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Aveti idee ce-mi omoara capsunii? Intai apar pete maro pe marginea frunze dupa care planta incepe sa se usuce dinspre exterioru spre interiorul tufei. Tufa uscata iese imediat din pamant daca trag de ea, aproape nu mai are radacini deloc, dar n-am vazut nici un daunator...Arata asa:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Strawberry leaves that appear to be brown are likely suffering from leaf blight. The spots of leaf blight originate as reddish in color, but evolve into a darker brown and soon overtake a large portion of the leaf.


Effects



Leaf blight is particularly destructive to older or weaker plants. The disease can cause the death of leaves and fruit, as well as produce rotting at the stem end of fruit.


Treatment



Prevent weed growth near strawberry plants and apply nitrogen fertilizer to reduce the chance of disease. Apply a fungicide spray to the entire plant in seven- to 10-day intervals to get rid of blight in the plant.


Un fungicid ...Dithane sau Thiovit , rezolva situatia , daca mugurele central nu e afectat de ciuperca

Bafta
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Tatal meu i-a stropit cand a stropit pomii, dar cu Topsin, cred :? Ma gandesc ca din moment ce am inceput sa ma indop cu capsuni nu prea mai pot sa-i dau cu fungicid acum...va trebui sa astept si...scapa cine poate :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Topsin la mine nu a avut efect niciodata , nu stiu de ce , e slab , am pus si la alti pomi si tot asa.

Sigur sunt mai multe feluri dar eu cu astea ma impac bine ... :|
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Imi pare rau de bunatate de capsuni, ca nu-s 2 kile, de obicei culeg cam 3,5 kg odata la doua zile si asta timp de 2 saptamani cel putin. Si sa ma uita la ele in gradina si eu sa cumpar de la piata? Turbez! Voiam sa fac dulceata :|
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu , e alegerea ta

Oricum un fungi , dispare dupa 6 zile si e in siguranta consumul mediu dupa 3-4 zile, deci putintica rabdare
 

claude

Well-Known Member
Moderator
tocmai am cules capsunii copti dupa care am luat in carca vermorelul cu Dithane si am stropit tot :| Sper ca macar sa scape plantele :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Daca timpul iti permite si spatele :evil: ar fi bine sa culegi frunzele bolnave si sa le arzi . apoi sa uzi bine 2 zile la rand , capsunile adora apa , dar pe cat posibil cat mai putina apa in coletul de frunze
 

claude

Well-Known Member
Moderator
N-am cum sa ud fara sa ajunga apa pe frunze, doar daca pun cu cana la radacina fiecaruia...tu ce vrei, sa ma extermini? :evil: Da' cand ii ploua cum e, de ce e mai daunatoare apa din furtunul meu decat ploaia?
 
Sus