Capsuni

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu ploua cu galeata decat in expresii , am vazut in schimb oameni care insista mult cu furtunul in mana si nu e bine, buchetul de frunze se apara singur de ploaie dar de jet de apa nu are cum.

Irigarea perfecta la capsuni e doar pe sol si nu prin irigare aeriana.

Oricum lasa ca asa te mentii in forma :rofl: :rofl: :rofl:

Succes
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mai dar am pistol de-ala bengos, de la Gardena, cu dus :rofl:, nu le dau cu jetu-n cap! ...Auzi, ma mentin in forma, vrei sa spui ca mai ma pricopsesc cu inca o hernie de disc :evil:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Daca ai pistol "sukar" ei asa da , ploaie fina fina si merge , oricum nu am auzit ca poti sa ai 2 hernii , sau ...din curiozitate ... cate coloane ai :rofl: :rofl: :rofl:

Succes
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Coloana am una, din pacate, discuri am mai multe :evil: si alea "e" cam defecte :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Claudia tu nu ai capsunii pusi pe rigole?Este cea mai mare greseala,udarea lor se face prin irigare sau cu furtun pic.cu pic.Prin pulverizare apa rece duce la aparitia bolilor de frunze si uscarea ulterioara a plantei :wink:
Pune si o poza cu plantatia!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Happy, sunt pe o mica bucata de teren, pusi pe randuri, pana acum s-au descurcat destul de bine...nu am sistem de irigatie la nimic, aveam ceva planuri pe anul asta dar mi-au sarit in aer din cauza unor cheltuieli neprevazute :( eu nu mi-am propus sa fac agricultura ca la carte, gradinareala e doar un hobby placut care, date fiind schimbarile climatice si de alt fel, proliferarea diverselor boli si daunatori, incepe sa devina o povara :roll: Ma enerveaza gandul ca pentru cateva kile de capsuni, cateva prune si pere si alte maruntisuri, sa ma apuc de construit sisteme de irigatii. Ma enerveaza si stropitul cu diverse chimicale, daca e sa mananc fructe indopate cu de toate pot sa le iau de la piata, nu sa ma spetesc plivind si sapand la mine in gradina
 

happy

Well-Known Member
victoria a spus:
eu le ud cu apa rece pe ale mele si nu au absolut nimic.Au inceput sa se coaca si la mine :D
Le uzi cu apa rece prin pulverizare sau irigare?
Dane,ai dreptate normal se iriga cu apa de la bazin ,calduta!Eu din pacate am un bazin mic (300l)si am pus in paralel langa el un butoi de 200l.Apa o folosesc in pricipal la irigarea pic.cu pic. a rosiilor din solar :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu le ud tot cu apa rece.Nu picurare,nu sisteme,nu nimic.....cu furtunul pur si simplu.Miine voi face poze sa vezi mini-cimpul meu cu capsuni ; ca sa nu mai zic cit sunt de pline de rod.Am mincat deja doua castroane ca prima tura de cules :).
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Claudia ai mare dreptate cu chimicalele , dar la udat totusi sunt solutii simple de tot , cand ma duceam la mare pe vremurile raposate , o femeie la care ne cazasem , uda toata gradina doar cu un singur furtun pus la capat , gradina nu era mare si era ridicata pe biloane , nu erau capsuni erau rosii , dar exemplific idee cu irigarea.

La chimicale repet , nici eu nu sunt adeptul , dar astea sunt "vremile" :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Happy , eu nu ud asa de des capsunile , ele se bucura de ce cade cand ud restul , prioritare sunt legumele de baza
 

adrianam

Well-Known Member
Claude, ce suprafata ai pus cu capsuni, ca sa poti culege atatea?
Ca vreau si eu sa pun o parte din gradina, am constatat ca merita-mai ales ca la noi este 8-10 lei kilogramul iar noi mancam capsuni de pe piata de cand apar, asa ca vreau sa inmultesc ce am! Cu restul legumelor nu vreau sa ma complic deocamdata ca nu am cum sa ud regulat.
 

adrianam

Well-Known Member
Multumesc, doamna Gabi!
Deci am ceva de munca la sapat si curatat radacini de costrei si rugi!
Bine ca mi-am luat sapa noua- sper sa fie mai buna ca cea veche!
Si sper sa fi plouat si la gradina, ca in oras a turnat cu galeata aseara!
Sambata am cules o mana de capsuni de la trei cuiburi! :rofl:
Sper ca la anul sa fie mai multe!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
riana a spus:
am observat ca unele capsuni putrezesc de ce oare?
Riana nu le uzi prea mult?Le place apa dar nici in exces.....
Adriana ,eu am curatat locul de buruiana insa am pus folie neagra inainte de a le transplanta .Exista si folie contra buruienilor,nu costa f scump dar eu am avut in casa saci menajeri de dimensiuni f mari.Asa am scapat de a plivi intre ele.Dupa intregul cules si dupa ce le aplic o freza zdravana voi vedea ce se intimpla si cu stolonii......care pe unde se vor "lipi" .E primul an ca experiemntez aceasta solutie.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Claudia dar ai vazut ce scrie nu?
"Combatere: Prin măsuri agrotehnice ca: distrugerea buruienilor, eliminarea excesului de apă din plantaţie, plantarea la distanţe mai mari, mulcirea plantelor cu paie, etc."
Deci e posibil ca apa in exces ca fi provocat putrezirea.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, am vazut ce scrie, eu am avut boala asta la capsuni anul trecut, cand a plouat o luna non-stop, ideea e sa vada fata daca asta e sau altceva, ca sa stie ce sa faca :D
 
Sus