Capsuni in ghiveci

Fleur

Active Member
Eu le-am cumparat de la Sieberz si le zicea de ghiveci, asa ca habar n-am daca rezista peste iarna in gradina. Poate voi pune la primavara niste pui direct in pamant.
 

mirela06

Active Member
Pai sunt capsuni si ca sa vezi care-i treaba, faci ca mine.
O parte in ghiveci, citeva afara sa vezi cum reactioneaza, peste iarna.
Ele oricum tind sa se inmulteasca si nu-i nici un bai daca ai iei un puiut de acolo.
Incearca cu un fir, incepind cu pusul lui in gradna, dupa ce s-a facut timpul de plantat, adica din martie.
Sa ai noroc. :)
Si ca avenit vorba de Sieberz, tocmai mi-a venit o revista minunat aranjata si cu ofertele de plante.
Am ce cerceta :rofl:
 

Fleur

Active Member
Nu te lasa totusi prea impresionata de pozele alea Mirela ca plantele nu vor arata (unele) nici intr-o 100 de ani ca-n catalog. :)
 

mirela06

Active Member
Asta cred ca-i sigur, doar ca ce am luat eu , asa au fost...ca-n poze.
Acum or fi marite unele, dar din acelea nu am luat :rofl:
Multumesc. Esti o dulce :)
 

victoria

Active Member
De-acum poate la toamna sa cumpar.Deocamdata ma multumesc cu ce am in gradina.
Doar ca voi scoate cateva cuiburi si,din cauza ca terenul este foarte plin de iarba si ametesc curatand la ele,voi planta in ghivece.Mai ales ca am o groaza de ghivece libere. La vara poate va arat recolta mea de la ghiveci. :)
 

mirela06

Active Member
Este o idee buna.
Eu nu am facut-o pt ca nu am de ce, dar vecina asa a procedat.
Anul asta mi-a spus ca nu mai tine si va pune flori care sa atirne .
 

Elektra

Member
In atentia Clujenilor!
Am cumparat astazi, de la Expo Transilvania(afara, in interior este expo de mobila) un ghiveci cu capsuni, in ghiveci este o planta dar ff bine dezvoltata, plina de capsuni, evident ca au pompat ingrasaminte dar culmea capsunile sunt f aromate si gustoase.
Domnisoara care le vinde a insistat sa nu fie bagate in casa peste iarna, rezista f bine la frig si nu stopeaza productia de fructe pana la -8 grade :?
A zis ca sunt un hibrid intre fragi si capsuni, cat adevar e in ce a spus voi afla, eu mi-am cumparat un ghiveci de proba, costa 30 de lei.
Eu o sa le plantez intr-un ghiveci mare, cine doreste le poate pune in gradina, domnisoara a spus ca in iulie au fost plantati stolonii si acum e mare planta, cred ca se extind repede.
Si maine vor fi acolo, daca va intereseaza, nu stiu daca se pot comanda de altundeva, era aglomeratie si nu am stat la povesti.
 

ionascus

Active Member
Si capsunile mele sunt frumusele si floricioase....
Le-am mutat invers de la ghiveci la gradina....am sa iau niste scoarta sa le pun printre ele....
In schimb fragii au ajuns in ghiveci
 

anknic

Active Member
am vazut ieri ca si la fragi am flori.

eu ma gandeam ca la toamna sa replantez capsunile (sa fac un pic de ordine intre ele) si sa le replantez in folie neagra. avantaje: nu se mai intind ca nebunele, nu mai apar buruieni si nu mai trebe sa le pun paie/scoarta. anul trecut mi s-au stricat multe capsuni ca nu le-am pus paie la timp sub ele si era perioada aia f.umeda.
 
Sus