Capsuni in ghiveci

Dirtyangel

Member
Saptamina trecuta am vazut un lucru care m-a uimit mult! Am vazut la o profesoara un ghiveci cu capsuni! Ea a zis ca l-a primit de 8 martie si peste vre-o saptamina a inflorit! Acum avea doua capsuni - un rosie si una roz, inca necoapta!
Eu am zis sa incerc, poate reusesc sa maninc si eu capsuni mai devreme :D :)
Voi ce parere aveti?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Socrul meu cultiva capsuni in ghiveci de ani de zile.Iarna ii tine in pivnita si la ora asta au flori.Deci merge.
 

katka

New Member
eu am luat cateva plantute din gradina cuiva. sunt sau au fost deja inflorite, toate. sper sa se si prinda :)
 
katka a spus:
eu am luat cateva plantute din gradina cuiva. sunt sau au fost deja inflorite, toate. sper sa se si prinda :)
sunt si capsuni speciali pt ghivece - curgatori - trebuiesc niste ghivece mai mari cam de 5 l cu o buna drenare si pamant fertil
 

mirela06

Active Member
Eu nu am stiut ca poate sa le mearga bine in ghiveci, asa ca i-am plantat in gradina si am ridicat stolonii pe ate pt . ca eu am facut comanda pt. agatatori. Au niste frunze mari si vad ca abea acum ar da semne ca fac flori. :D
 

sorina

Active Member
iudit a spus:
Socrul meu cultiva capsuni in ghiveci de ani de zile.Iarna ii tine in pivnita si la ora asta au flori.Deci merge.
probabil ca este un soi curgator . NU>>???


Dar capsuni dinalea URIASE de prin reviste a cultivat cineva sau mai binezis a obtinut ceva capsuni babane ?????
 

sicora fabian

Active Member
AP

Si eu am de cativa ani capsuni la ghivece, deoarece sunt remontante si cand da frigul, le bag in casa la lumina. Fetita mea mananca capsuni pana prin decembrie. Nu sunt foarte mari, dar fructifica aproape continuu.
 

presco

Active Member
Cu capsunii la ghiveci bagati in casa m-am cam fript. Din opt capsuni am ramas cu doua pe care le-am pus in debara la lumina dar la racoare si ma tot uit la ele cu emotie sa nu ma paraseasca.
 

victoria

Active Member
eu as vrea sa incerc anul asta cu niste ghivece suprapuse in piramida,in gradina.Asta pentru limitarea spatiului.Sa vad daca reusesc.
 

mirela06

Active Member
Fara probleme. Ai sa reusesti, pt. ca am vazut si la altii asa metoda.
Nu-mi aduc aminte unde dar aveau di cele lungi si suprapuse ,asezate in coloane. Imi pare rau ca nu am avut aparatul de pozat la mine. :(
In schimb pot sa te asigur de vecina care avea puse un 2 chivece(vecina de linga mine) si atirnate precum florile, dar mai la adapost.
Le-a mers bine si , fericita mi-a aratat ce a realizat ea.
 

mirela06

Active Member
Eu zic s-o faci.
Si sa nu uit. Femeia le-a luat din gradina ei, pt. ca nu a mai avut ce pune in ghivece si atunci i-a dat prin gind ca decit sa le tina goale, mai bine pune capsuni ca din acelea erau plin. :)
Asa ca nu a avut si nici nu are minune, ci obisnuite, iar fructe i-au facut si acolo.
Era fericita :D
 

instructor

Member
Au crescut bogati si frumosi de parca erau in gradina....se simteau probabil importanti ,in ghivece :rofl: erau vedete :rofl: :rofl:
 

mirela06

Active Member
Am vazut ca tot mai multa lume procedeaza asa. Adica la ghiveci.
Poate ca-i mai avantajos:
- le pui unde vrei
- fac si acolo productie
- nu se inmultesc aiurea si pot fi bine intretinute
Ce-i mai rau cu indesirea lor ca ies mai greu.
In gradina dai cu cazmaua sau sapa si scoti ce-i in plus, dar avind spatiu se intind si ies de peste tot, in continuu.
 
Sus