Caprifoi (Lonicera) pe balcon

adrianam

Well-Known Member
Am tuns si eu lonicera sambata trecuta.
Cred ca trebuia sa-mi iau o foarfeca din aceea cu manere lungi, ca sa o pot tunde ca lumea. :D
 

Sparow

Member
Caprifoiul e una din plantele mele preferate.Acu vreo 4 ani am ,,imprumutat'' vreo 5 bucatele de coarda de peste un gard.De atunci am realizat la sat o perdea de 7mX2m din caprifoi,sub geamul de la dormitor am o coloana de 2mX2m iar aici la casa din Giroc am pus in 3 locuri caprifoi simplu si am un cuib rosiatic si unul galbui de la Praktiker cred.Cu cel simplu am cea mai mare experienta si pot sa spun ca e cea mai rezistenta ,rapid crescatoare si parfumata planta.Plus ca face flori in 2 nuante,daca stiti unele flori sant albe iar altele crem, pe aceasi planta.
De inmultit e foarte simplu.Eu am inceput prin a pune bucati de coarda de vreun metru lungime sau mai scurte in groapa de vreo 40 cm adancime puse corzile apoi astupata groapa cu strat de nisip si mranita alternativ.Din 10 bucati coarda se prind aprox 3.Dupa un an infloresc.Daca pui butasi cu radacina si are coarda mai mult de un m infloreste chiar in acel an
Alta metoda folosita de mine e sa ingrop coarda la distanta de 1 m de radacina mama si dupa un an are propriile radacini,se poate taia de planta mama si merge sigur.
INFLORESTE IN FIECARE AN de prin mai pana cade bruma numai soare sa aibe.Dupa ce are radacini proprii eu nu ii mai ud aproape deloc.


Ma gandesc ca daca ai un ghiveci mare si il invelesti iarna poate supravietui si inflorii si pe balcon.Dar cred ca trebuie sa fie ghiveci mare pt ca face radacini foarte puternice.
 

naylcha

Member
Si eu am luat acum trei ani din gradina de la bunica cativa lastari de caprifoi (unii cu radacina, altii fara).S-au prins fara probleme in ghiveci si acum creste exponential in fiecare an in acelasi ghiveci, maricel ghiveci dar s-ar putea si mai mare :D Flori a facut doar anul trecut si pe o singura creanga(cred cea mai batrana dintre ele). Anul acesta ma astept la mai multe de la el. 8) Iarna sta in balcon (nu e balcon inchis) si ii invelesc ghiveciul in folie din aceea care se pune sub parchetul laminat, daca stiti la ce ma refer, si il ud cand imi amintesc de el :oops:
 

sorina

Active Member
b

toate lonicerele mele le-am tuns , si arata foarte bine , cresc .......... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: de0abia satept sa infloreasca :D :D
 

adrianam

Well-Known Member
A mea a inflorit in fiecare an dar nu abundent pentru ca nu prea am mai avut grija de ea.
Probabil a ar trebui sa o tund mai drastic si sa ii pun ingrasamant pentru inflorit, pentru ca nu i-am schimbat pamantul pana acum.
 

galuga

New Member
Multumesc pentru promtitudine (chiar nu ma asteptam la asa rapiditate pentru ca am vazut ultimul mesaj era datat aprilie 2009)
Eu am pus pe balcon (orientare S si V -balcon in forma de L) doua plante inradacinate si dupa 4 luni, ingrasamant pentru plante cu flori, ghiveci de aprox. 4 litri, are fiecare cite un lastar pana la tavan. Zilele trecute le-am mutat intr-un ghiveci de 8-10 litri - oare este suficient?
 
Sus