Canna

miki70

Active Member
Eu da, mi=au inflorit mai devreme. Odata mi=a inflorit una din seminte puse prin febr in casa mai devreme decat cele din bulbii pusi in mai iar dc le pui direct afara risti sa=ti putrezeasca rizomii.
 

elianna

Well-Known Member
Eu le-am pus afara la sf aprilie sau inceput mai, nu mai retin exact. Pe la jum lui mai le-am plantat si pe cele din ghiveci si care aveau cam 40 cm. Cele plantate afara au recuperat rapid si au inflorit toate pe la 15 iulie. Cred ca le-am plantat mai la suprafata ca oricum tuberculii mai coboara si imi era greu la scos. Cu putrezitul nu m-am confruntat.
 

laural

Well-Known Member
Ce frumoasa si mare e floarea :inlove:
Eu am trei Canna din primavara asta, deoacamdata doar una rosie a inflorit, dar are petalele muuult mai mici, e drept ca o am in ghiveci...asta sa fie cauza sau doar soiul ?
 

elianna

Well-Known Member
Anul asta canna creste foarte incet la mine. Le-am plantat in ghiveci la inceputul lui aprilie iar la inceputul lunii mai, cand aveau cate 2-3 frunzulite, le-am transferat in gradina. Inca n-au 1m iar de flori nici vorba. Au prins frugul din luna mai, oare asta sa fie cauza?
 

kriss

Member
A incercat cineva din Bucuresti sa lasa canna in gradina peste iarna?
Eu am 4 canna in gradina si nu prea as avea spatiu sa le bag in casa.
Am vazut prin vreo trei curti canna care nu cred ca sunat bagate in casa (2 erau curti de bloc si una era foarte neingrijita). Am si o cunostinta care tine canna intr-un ghiveci mare si le are de cativa ani. Nu le muta nici iarna.
 

Pisicamica

New Member
Eu sunt din Craiova, in gradina blocului neingrijita de nimeni creste de vreo 3 ani o tufa de canna superba, nimeni nu scoate rizomii si n-au degerat pana acum. Si pare si mai deasa in fiecare an
 
Ultima editare:
Sus