Canna

miki70

Active Member
Cum am scris in mesajul anterior am testat si eu, nu a mers . Ceea ce am vazut eu ori era ingropata f adanc ori e un soi mai rezistent.
 

miki70

Active Member
destetptuulet a spus:
miki,poţi face rost de acel soi,Please! :!: ?

Apropo,dacă erau plantaţi adânc,cât de adânc,ajunge 60 cm?O să văd!
Imi pare rau, nu pot face rost . Nu -l cunosc proprietarul cannelor.
 

destetptuulet

New Member
Apropo,Caramell,Patrick locuieşte la trei blocuri distanţă de mine,deci ce climă să fie oare?Să ghicesc:
temperat-continentală-schimbată! :rofl:
 
Anul trecut am scos rizomii de Canna, dar am uitat punga in magazie si au inghetat.
Stiu ca acum vreo 6-7 ani era plin de Canne pe la noi prin sector. Nu le scoteau, dar nici nu erau temperaturile astea.
 

destetptuulet

New Member
Da,dar la Oradea,anul trecut,în iarnă,cel puţin în partea asta a Oradiei au fost -12 grade şi maxim -18 grade,şi în vara trecută au fost numai 38 de grade la noi,anul ăsta 44! :eek:
Pun pariu că anul ăsta,iarna o să fie -6 grade şi cel mul -12.
Oricum,nici nu şti ce protecţie o să le pun cannelor,zici că nici nu o să fie iarnă,o să le fac poze atunci.
 

victoria

Active Member
Am pus si eu 2 bulbi in ghivece. :D
Nu stiu de care sunt ca i-am primit.Pe ai mei de la Atlasplants i-am pierdut din cauza secetei :(
 

liliann

Member
Am o problema, poate ma ajuta cineva.
In urma cu o luna am fost la casa si am taiat tulpinile cannelor, ramanad doar bulbii. LA momentul acela nu m-am gandit ca ar fi fost bine sa pun bulbii separat, pe culori (am canne rosii, galbene si crem).
Urmeaza sa ii pun in pamant weekendul acesta, cand voi ajunge din nou la casa.
Problema este cum sa fac, astfel incat sa ii pun in pamant, in functie de culoarea florii? Adica sa imi rasara cate o tufa de fiecare culoare, nu amestecat? Exista vreo diferenta la bulbi? :nu stiu:
A fost primul an cand am avut aceasta floare, si toate au fost tufe primite.
Multumesc
 

elianna

Well-Known Member
Anul trecut am pus si eu la ghivece dar n-am avut nicio diferenta fata de cele plantate direct in gradina, nici la crestere si nici la inflorire :eek:
 
Sus