Canna

zamfira

Member
Stiti cumva cat dureaza aparitia primelor frunzulite la canna ? Eu le-am pus cam de multisor si nu misca deloc
Multumesc !
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu le-am pus de mult si chiar ma intrebam ce se intimpla cu ele....Vecinilor mei care le-au pus in martie le-au aparut primele frunze.Asa ca asteptam!!!!! :evil:

Iar canna cea indica,persoana,nu planta..... :mrgreen: "lost"....
 

attila

Member
Eu zic ca mai trebuie asteptat :roll:
La mine deja cateva sunt de 20 cm
Varianta africana este si mai mare dar am pus de o luna si
Eu varianta alba si cea galbena deschisa numai saptaman viitoare pun in pamant ca sunt mai sensibile :wink:
 
D

dyayzh

Guest
Eu am dat canna mea rosie la o prietena cu gradina: avea jumatate de metru..chiar mai bine si crestea..crestea....acuma, in gradina, stagneaza :( eu credeam ca va fi fericita sau pur si simplu se readapteaza?
 

zamfira

Member
La mine n-a iesit inca nici una , nici din cele de la Attila nici de la Gabiuta :( , dar mai astept .
 

Hariclea

Member
Am pus si eu Canna intr-un ghiveci deocamdata si vad ca a rasarit un muguras! Stiti cumva, se poate sa o pastrez in continuare in ghiveci, sau ca sa infloreasca trebuie pusa in gradina?
 

Ion

Member
La mine abia acum au inceput sa iasa din pamant (sunt puse in gradina), dar aici primavara este mai ....rece.
 

attila

Member
Draga Hariclea
Sigur ca se poate tine in ghiveci asa am si eu cele mai valoroase ca nu am avut curaj sa pun direct in gradina ca erau tare scumpe :wink:
Uitasem numai sa fie un ghiveci mare de tot !!!
 

Hariclea

Member
Ghiveciul nu e chiar cel mai mare, dar este destul de mare! eu am pus doi bulbi intr-un ghiveci. e bine, sau e gresit? i-am pus la o distanta de aprox. 15cm intre ei.
 

attila

Member
Draga Hariclea
Nu vreu sa te zapacesc dar nu uita ca ele vor creste cam 2 metri cel putin ale mele cam asa cresc si daca sufla un pic de vant poti sta langa ele :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

Prima plantuta aparuta din seminte culese anul trecut.Doua saptamini de soare si apa au fost suficiente.
Din pacate doar una din 5 puse la incoltit.
 
A

Anonymous

Guest
Hariclea,exista varietatea asta,si e cu flori si mai mici!!!!
 
Sus