Canna

fixpix

Active Member
daaa.... lupele is periculoase...am vazut in desenele alea cu furnicutzele!
is vicioase de-a dreptu... nici scrum nu mai ramane din tine!
:mrgreen:
 

claudya

Member
:nu stiu: e o idee 8) dar dupaia ma gandesc ca poate isi face o casa mai mare si o sa imi astupe atunci toata gradina cu umbra.ma gandesc eu ce sa pun pe acolo. :evil:
 

adiadi

Member
in micuta mea sera din mansarda.dar nu e f cald acolo.poate doar la pranz cand bate soarele
sunt cele din spate/stanga 5buc.
nu stiu daca se vede f bine
 

ghia_don

Active Member
Nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji, arata foarte bine, sint viguroase...atit doar ca sint cam mici unele vase.
Dupa ce le vei trece in gradina nu vor mai avea probleme...dar asta o vei face cind nu mai e pericol de brume tirzii.
 

adiadi

Member
multumesc
in principal stiu cam ce necesitati au.
dar pt ca imi plac f mult,as suferi rau sa le pierd.
 

calin123

Member
Cam tarziu dar saptamina asta am pus si eu in ghivece 3 rizomi de cana si sper prin mai sa-i pun in gradina ( da de voi vedea si florile )
 

v.cristina

Active Member
adiadi a spus:
multumesc
in principal stiu cam ce necesitati au.
dar pt ca imi plac f mult,as suferi rau sa le pierd.
cum mai sunt florile tale?? mai exact ma refeream la canna

atunci cand apare aceea maroneala pe margine este datorat lipsei de substante nutritive din pamant...ce tip de pamant ai folosit??
 

adiadi

Member
:) cred ca e de la rujeola fetitei mele!
cred ca am gasit problema.
eu am primit canna intr-u ghiveci mic de tot.
nici nu stiu ce culoare au :(
asa ca am desfacut-o in mai multe fire.
pamantul e de la florarie...special de flori.
vecina mea care are sere a zis ca e din cauza operatiei si ca isi vor reveni.
asa ca nu-mi ramane decat sa sper.
am pus si ingrasamant.....ceva buline colorate :?
multumesc oricum.
 

MONIS

Member
eu le-am plantat deja in gradina...acum pun si in ghivece mai mari....cu pamant bun,vor face si asa multe flori
 

ghia_don

Active Member
Monis, cam devreme pentru plantat in gradina, cel mai bine se planteaza acum in ghivece si dupa ce se incalzeste bine pamintul le transplantezi in gradina. Eu stiu ca sint sensibile le frig...dar de-acum daca le-ai plantat, vei vedea cum le va merge...
 

MONIS

Member
ghia_don a spus:
Monis, cam devreme pentru plantat in gradina, cel mai bine se planteaza acum in ghivece si dupa ce se incalzeste bine pamintul le transplantezi in gradina. Eu stiu ca sint sensibile le frig...dar de-acum daca le-ai plantat, vei vedea cum le va merge...
m-am gandit ca in iarna am uitat o radacina in pamant si a stat bine :oops:
 

karmenutza

Member
Imi plac la nebunie florile astea de canna. Si am vazut la Hornbach o gramada de variante. Am vreo sansa sa cresc vreuna in ghiveci? :?
 
Sus