Canna

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Am luat teapa cu o canna cleopatra pitica , nu mi a iesit ca era prea uscata in pachet :(

Am ramas cu cele simple :cry:
 

IZA

Active Member
Asa am luat si eu. Am vazut ca nu-i prea ok dar parca tot avea ceva viabil . Am dat banii degeaba. Oricum nu mai cumpar pt ca a dat si sora-mea o groaza de bani pe ele. Au inflorit frumos apoi gata . Nu fac rizomi ca si celelalte si parca se topesc. Fac ceva rizomi mici si anemici care anul urmator sunt de toata jena. Asta este experienta noastra cu canele sofisticate ... : :?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Iza macar ai vazut floarea , dar eu care eram mandru de asa o canna, oricum nu renunt la o avea , dar nu mai iau din market, NICIODATA, totul e super uscat de napasarea lor
 

miki70

Active Member
Eu am luat de la Starkl canna Cleopatra, am primit-o cu mugurii rupti in punga :( . Am pus-o intr-un pet in casa si a inceput sa faca radacini dar mugure inca nu. Un rizom de Tirol nu vrea sa faca nimic, nici radacini, nici mugure, sper ca acum pus in gradina sa faca ceva.
 

IZA

Active Member
Intodeauna trebuie sa verificam bulbii !!Ne mai luam teapa si cand zicem ca-s ok dar altii care nu se uita in punga ci doar la poza de pe pachet?
 

miki70

Active Member
Rizomul de Tirol e alb, se vede ca nu-i uscat dar cat a stat in casa in ghiveci nu a vrut sa faca nimic. Nici nu stiu in ce pozitie sa-l pun pt ca nu are nici un mugure :( Am obs ca a facut ceva puncte albe de mucegai , l-am pus asa in gradina afara, credeti ca tb sa-l tratez cu ceva sa nu-l afecteze mucegaiul?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Cred ca de la momentul cand ii scot si pana ii pun acestia se dezhidrateaza prea mult , cred ca e de preferat sa i luam iarna si sa i depozitam dupa regulile noastre :rofl:
 

gabrielais

Active Member
desi imi plac mult nu mai imi iau niciodata... :x :x :x :x anul trecut m-am chinuit cu unele puse in casa in ghiveci apoi mutate in gradina..si n-am vazut nicio floricica..... :cry: ; anul asta am pus direct in gradina rizomii ; daca vor vrea sa cresca si sa infloreasca bine, daca nu nici ca-i mai scot la toamna... :x :x
 

miki70

Active Member
gabrielais a spus:
desi imi plac mult nu mai imi iau niciodata... :x :x :x :x anul trecut m-am chinuit cu unele puse in casa in ghiveci apoi mutate in gradina..si n-am vazut nicio floricica..... :cry: ; anul asta am pus direct in gradina rizomii ; daca vor vrea sa cresca si sa infloreasca bine, daca nu nici ca-i mai scot la toamna... :x :x
Gabrielais cannele fac flori la 2 luni de la plantare si tb sa aiba soare f mult. Un alt secret care l-am aflat intamplator este ca fac flori mai devreme dc lasi rizomii neseparati, sa nu-i faci rizom si mugure, cu cati mai multi muguri cu atat mai bine. Si inca ceva, am obs ca dc sunt pusi mai sus formeaza spre toamna bulbi, din ac bulbi sunt sanse mai mare sa rasara anul urmator decat dintr-un rizom.
 

gabrielais

Active Member
of..toate conditiile le-am respectat; anul asta i-am aruncat pur si simplu pe toti intr-o gropita..poate le place mai mult cu familia la un loc...iar de soare...nu ducem deloc lipsa...asa ca nu au nicio scuza...anul asta ma refer, ca anul trecut am zis..hai lasa ca sunt luate din supermarket..cam uscatele..au tinjit un pic...anul asta sper sa se comporte bine..
 
Haideti sa ma bag si eu un pic,sa va spun cum pastrez eu canna peste iarna.Toamna le tai frunzele si le pun in galeti ,dar acoperite cu pamant. Le depozitez in beci si le mai ud din cand in cand pentru a nu se usca.Deja cand le scot afara au muguri.Le plantez in gradina dupa ce trece perioada de inghet.Deja mi-au inflorit dar nu am reusit sa le fac poze.Sper zilele urmatoare.Inflorirea incepe in aceasta perioada(intotdeauna au inflorit) si se termina la toamna.Regretul meu este ca nu am mai multe culori.
 

miki70

Active Member
Nu am inteles, le scoti din pamant si le pui in galeti sau pe timpul verii au fost plantate in galeti si doar le depozitezi in beci?

Mi-a inflorit si mie prina canna portocalie cu frunze brune.
 
Vara stau in gradina,dar toamna cand le scot le pun in galeti,cu putin pamant peste ele,nu prea mult si apoi direct in beci.Pana sa le scot primavara ele deja incoltesc.Si altceva,eu nu le despart toamna,doar primavara.Fac treaba asta de multi ani si nu a dat gres niciodata,in fiecare primavara dau"la tot satul".Asa m-a invatat un inginer hoticultor.Acum sunt pline de boboci sau au si inflorit.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Atunci ce sa zic eu, ca ale mele au 30 cm :rofl: Adevarul e ca am plantat f. tarziu rizomii de anul trecut, chiar ma gandisem sa nu-i mai plantez ca nu aveam unde si pana la urma mi-a parut rau si i-am trantit langa capsuni. Asa ca poate m-oi delecta si eu cu flori prin septembrie :evil:
 

miki70

Active Member
Foarte frumoasa. Ce culoare este?
La mine au inflorit 3 pana acum, una care trebuia sa fie roz e rosu-rosu , de te ia de ochi :) iar alta cu frunze brune care trebuia sa fie roz e galben-portocaliu si nu are decat 20cm. Se mai pregatesc 2 , din care una sigur e rosie , cumparata din piata si cealalta e surpriza. Incerc sa le fac poze astazi la cele desfacute .
 

miki70

Active Member
Cannele mele care au inflorit pana acum.

Orange cu dungulite (trebuia sa fie black knight)


canna Wyoming


Canna rosu (trebuia sa fie roz cu floare mare) . Nu a iesit cum trebuia dar e foarte harnica, face multe flori pe aceeasi tija.
9aug: 20 iulie:

Canna galben/portocaliu care s-a scuturat
20 iulie: 30 iun:

Urmeaza una Black Knight care cred ca este chiar ea, si Tropicanna :dans:
 
Sus