Cand transplantam o orhidee?

cornelia

Fondator
Membru staff
Pentru ca unele informatii sunt contradictorii in privinta momentului potrivit pentru a transplanta orhideele in functie de gen si necesitati, haideti sa dezbatem aici ...
 

Roxana

Active Member
Transplantarea orhideelor

Eu cred ca transplantarea este bine sa se faca o data la 2-3ani. ca sa transplantam o planta, nu neaparat orhidee, anual mie mi se pare cam des. Planta nici nu apuca sa se obisnuiasca cu ghiveciul, cu pamantul, ca sa nu mai vorbim de radacini, care saracutele terebuie sa ''ocupe tot ghiveciu'' ca si este tansplantata.
Parerea mea.. :roll: daca este gresit sa rog sa corectati.
 

Hariclea

Member
Depinde de specia de orhidee...
De exemplu, la Phale se recomanda, pentru rezultatele cele mai bune, sa i se schimbe substratul (nu si vasul!) anual...
Vasul e bine sa fie schimbat atunci cand cresc haotic radacinile si multe sunt inafara ghiveciului.
 

bibacj

Member
Hariclea a spus:
Depinde de specia de orhidee...
De exemplu, la Phale se recomanda, pentru rezultatele cele mai bune, sa i se schimbe substratul (nu si vasul!) anual...
Vasul e bine sa fie schimbat atunci cand cresc haotic radacinile si multe sunt inafara ghiveciului.
Si cand schimbam substratul? Am mai primit inca o orhidee si nu ma pricep deloc, asa ca voi apela la sfaturile voastre.
 

adrianam

Well-Known Member
Deci am ratat in primavara!
Asteptam atunci primavara urmatoare pentru schimbarea substratului. :)
Practic scoti planta cu grija si rearanjezi radacinile astfel incat sa fie in vas si pui aceeasi scoarta de dinainte in acelasi vas?
Probabil ca va ramane ceva scoarta care a fost inlocuita de radacinile crescute in afara.
 

simonac

Member
:eek: eu nu te-as sfatiu sa-i tai radacinile ... doar pe cele uscate sau putrezite,in rest lasa planta in pace, ce-ai cu ea?
 

oana_oana

Member
si mie mi s-a parut ciudat sa tai radacinile. sunt incepatoare in ceea ce priveste acest gen de planta si acum adun informatii.
 
D

dyayzh

Guest
Oana nu vorbesti de aceea orhidee care abia ai mutat-o in alt vas??? vrei sa o supui iar la socuri??
 

oana_oana

Member
dyayzh a spus:
Oana nu vorbesti de aceea orhidee care abia ai mutat-o in alt vas??? vrei sa o supui iar la socuri??
nu-i vorba de aceea, dar am un cymbidium care a cam umplut ghiveciul. il am din mai si nu stiu cam cand sa-i schimb ghiveciul. arata la fel de stufos ca cel din imaginile acelea.
 

anaelis

Member
am gasit pamant special pt orhidee :idea: oare ar trebui sa mut oncidiumul? sincer habar nu am ... daca ar trebui sau nu...sau cand :)
 

marean

Active Member
Anaelis,daca ai fi citit ce s-a scris mai sus si ce este scris la rubrica dedicata oncidiumului,ai fi vazut ca primavara se transplanteaza (daca nu sunt probleme cu scoarta -se sfarama intre degete,retine prea multa apa,radacinile sunt in descompunere etc. ) :wink: !
 
Sus