Campsis, Nolina si o necunoscuta

miki70

Active Member
As vrea sa identific ac 3 plante:




Prima traieste in gradina si as vrea sa stiu dc e Luleaua turcului, a 2-a am gasit-o parasita in fata blocului intr-un ghiveci spart si am luat-o sa o salvez(are o ceapa mare si rotunda cu diam de aproximativ 5 cm ) iar a 3-a traieste in gradina mea si nu stiu cum a aparut.
 
A

Anonymous

Guest
A doua pare a fi nolina, mai ales daca spui ca are o "ceapa" mare. Numai ca nu e ceapa, ci caudex si nu se planteaza in pamant. Din ceea ce numesti tu ceapa, nu ies radacini?
 

miki70

Active Member
Eu am gasit-o bagata tot in pamant si asa am replatat-o si eu. Nu mai tin minte dc avea radacini dar parca da. Sa o scot din pamant si sa o plantez la suprafata?
 
A

Anonymous

Guest
Eu zic ca merita sa incerci: pune-o intr-un vas cu pamant amestecat cu nisip (ca pentru cactusi), astfel incat "bulbul" sa fie la suprafata iar mustatile ingropate si incearca sa o uzi moderat.
 

miki70

Active Member
Mignon merci , deci ea este o NOLINA. Sa inteleg ca ii place soarele f mult?
Ghia chiar asta voiam sa stiu, dc e luleaua turcului. Merci!
A treia ce o fi?
 

miki70

Active Member
Va place cum am dichisit-o pe Nolina? A tb sa-i tai cateva frunze care erau indoite si uscate, e cam cheala saraca dar tot frumusica e :wink: . La viteza la care creste o sa stea cu frunzele astea inca un an cred. Nu o tin acolo ci pe pervaz, la soare pt ca am citit ca-i tb soare mult si o sa o pulverizez in f zi cu apa.


Tot nu am aflat ce planta este cea cu flori roz. Va mai pun o fotografie.
 
A

Anonymous

Guest
Mie imi place mult si vasul de ceramica! O sa fie foarte interesant aranjamentul cand se va pune nolina pe picioare. :wink:
 

miki70

Active Member
Multumesc Mignon, deabia astept sa se puna pe picioare adica picior ca am citit ca se mai traduce "Picior de elefant" . Pana ajunge la un picior de elefant dureaza mult.

Cea de-a 3-a plantutza ramane o necunoscuta? Buruiana nu e pt ca am vazut-o plantata intr-o gradina.
 
Sus