Campanula

LadyBug

Well-Known Member
Este frumoasa, iar unele floricele sunt chiar albe (sau poate la inceput sunt albe si apoi se fac bleu ca cerul), si nu e asa de scumpa, adica undeva la 12 lei. Stiu ca am vazut ceva asemanator in Cora acum 4 ani in Bucuresti, insa aia era si mai frumoasa, avea clopoteii mai alungiti putin, si parca nu era dubla, dar mi-a placut si mai mult si am facut prostia sa n-o iau pt ca era scumpa (23 de lei) si acum imi pare f rau...
Mie imi plac la nebunie clopoteii, dar mereu am avut ghinion cu ei, de ex, campanula Bernice de acum 2 ani mi-a smuls-o mama crezand ca e buruiana, cea roza s-a ofilit ca am intrat in spital cateva zile, iar cea alba de anul trecut era de la inceput cam trecuta, apoi a avut o mica revenire, iar apoi gata... de acum incolo sper ca se va schimba norocul.

LE Imi cer scuze, cred ca eu am gresit, seamana mai bine cu blue wonder decat cu Elizabeth, Elizabeth e si mai frumoasa, are clopoteii mai lungi...
Ar fi super in loc de gazon, si in combinatie cu alte nuante si alte floricele mici sau putin mai 'naltute...
 
Ultima editare:

leonora

Active Member
Asa scrie pe eticheta campanula blue wonder si am cautat si pe net informatii despre ea,aveau si din cea simpla clopotei mov dar cea cu ei batuti mi-a atras atentia.Acum cat va rezista la mine nu stiu,am citit ca e perena dar ca ar ingheta iarna afara...
 

LadyBug

Well-Known Member
Da, aveau si din acelea simple mici cu clopotei cu floarea mai "solida"mov dar acelea nu prea-mi plac. A mea nu are eticheta si era ultima, insa arata foarte bine, nu era lovita sau "subtirica". Ma gandesc deja daca pot sa-i separ tufa, ce parere aveti, merge asa? Ca sa las una in gradina si una sa o tin in ghiveci la iarna.
 

adrianam

Well-Known Member
Pe net scrie ca ar rezista peste iarna- de la zona 5.
Nu cred ca merge separata. De obicei este un singur fir care se ramifica si face tufa aceea.
Eu am una cu floarea simpla de cativa ani in jardiniera pe balcon. Acolo s-a inmultit dar cred ca prin radacini prin pamant, nu din seminte.
 

LadyBug

Well-Known Member
Nu gasesc asa repede informatii despre separarea tufei, dar e dezamagitor pentru mine sa nu se poata dupa inflorire, eu sper ca voi avea ce sa separ, deja parca s-a marit si mai tare tufa pe lateral, arata ca un buchet foarte bogat.
 
Sus