Campanula

doina

Member
Nu s-a mai scris de mult pe aici dar aceasta planta cred ca merita atentia noastra. Este total nepretentioasa si infloreste abundent toata vara.
Asa arata una din campanulele mele acum si daca se va comporta ca anul trecut va avea flori pana prin octombrie.
 

doina

Member
Va multumesc .
In curand imi va inflori cea bleu cu floarea dubla iar cea alba nici nu are boboci :roll: dar si anul trecut a fost mai lenesa decat cea postata mai sus.
Nu-i nicio problema pentru ca la toamna cand aceasta nu va mai avea flori cea alba va fi vedeta.
 

miki70

Active Member
Doina e superba. Am si eu una dar fara flori (o tin in casa) . Unde ii place? As vrea sa o agat afara la marginile unei copertine dar nu stiu dc o deranjeaza soarele puternic. Ii tb semiumbra?
 

doina

Member
miki70 a spus:
Doina e superba. Am si eu una dar fara flori (o tin in casa) . Unde ii place? As vrea sa o agat afara la marginile unei copertine dar nu stiu dc o deranjeaza soarele puternic. Ii tb semiumbra?
Miki, campanulele mele stau pe balcon cu orientare estica si au parte de putin soare dimineata.
I-am dus si mamei mele la tara si ea le tine suspendate sub o streasina unde au parte de putin soare dupa-amiaza tarziu si le merge bine si lor.
Deci le merge bine agatate sub streasina dar cred ca nu in soare puternic.
 

miki70

Active Member
Doina multumesc pt raspuns :rose:
As vrea sa o plantez afara in gradina, suspendata nu am unde sa o pun in casa. Oare suporta bine iarna ?
 

doina

Member
Va multumesc. O am de 2-3 ani dar este primul an cand are asa explozie de flori . Si anul trecut a fost frumoasa dar nu chiar asa.
miki70 a spus:
Doina multumesc pt raspuns :rose:
As vrea sa o plantez afara in gradina, suspendata nu am unde sa o pun in casa. Oare suporta bine iarna ?
Mihi, nu stiu ce sa-ti spun de plantatul in gradina :roll: Stiu ca alte campanule sunt de gradina, nu cele pe care le am eu dar cred ca poti sa ii ingropi ghiveciul in gradina si sa-l duci intr-o camera rece cand vine inghetul.
Campanulele mele stau toata iarna pe balcon inchis dar neizolat unde in perioadele cu ger mi-a inghetat si zama din bidonul cu varza acra.
Iarna trecuta in perioadele cu ger puternic, vre-o 2 saptamani, le-am dus pe balconul inchis cu termopan al unui vecin.
 

miki70

Active Member
Doina am balcon inchis spre N unde luminozitatea e f redusa din cauza unor tei inalti cat blocul. Dc nu are lumina/soare cateva ore /zi nu face flori. :( Acum e pe un pervaz sudic care are o copertina deasupra, inca nu a inceput sa faca flori.
 
Sus