Campanula

sarselia

Active Member
Moderator
Recent am primit acest cosulet care imi place la nebunie numai ca habar nu am ce planta este.
dupa mine cred ca e o planta de gradina si ma si gandeam ca poate ar fi bine sa o tin undeva la racoare ca vad ca de la caldura incet-ince i se usuca din flori.
de la cine am primit-o mi-a zis ca se poate planta si in gradina.
dar cand?
e o planta perena?anuala?

va rog mult sa ma ajutati!
poze cu vinovata aici:

http://picasaweb.google.com/sarselia/Ne ... 5504372802
 

sarselia

Active Member
Moderator
Iudit multumesc mult!
banuiam eu dar nu eram sigura.
nu o pot planta acum afara, nu?
ce sa ma fac cu ea?
 

danya

Active Member
E f frumos cosuletul cu planta.
Eu as tine-o in ghiveci. Am si eu una alba. E perena.
In gradina nu cred ca rezista.
 

popescu gp

Well-Known Member
necunoscuta

Eu cred iudit ca nu este campanula caci florile la campanula sunt sub forma de steluta ;in anii trecuti am luat de la Eutopa gardens o p[lanta perena ce a inflorit asemantor si ca sa nu o pun in gradina intinzandu-se am folosit o jardiniera.Floarea este mai apropiata de imaginea aratata decat campanula.Poate eu ma insel dar asta este parerea mea ;sincer sa fiu nici n u mai retin numele plantei ci doar floarea
 

irinabv

Active Member
Moderator
Mi-a dat si mama un ghivecel de-ala mic, mic, mic cu campanula si mi-a zis ca de la cine a luat-o i-a zis sa o puna in gradina. Mie nu imi vine sa o pun acum afara, ca la cat de mica este sigur nu rezista peste iarna. Se poate tine si in casa?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Re: necunoscuta

VioletaB a spus:
popescu gp a spus:
Eu cred iudit ca nu este campanula caci florile la campanula sunt sub forma de steluta ;in anii trecuti am luat de la Eutopa gardens o p[lanta perena ce a inflorit asemantor si ca sa nu o pun in gradina intinzandu-se am folosit o jardiniera.Floarea este mai apropiata de imaginea aratata decat campanula.Poate eu ma insel dar asta este parerea mea ;sincer sa fiu nici n u mai retin numele plantei ci doar floarea
Cred ca e Campanula portenschlagiana :

http://www.flowerservice.it/piante_e_fi ... agiana.JPG
multumesc VioletaB cred ca ea este numai nu imi dau seama bine dupa frunze daca sunt sau nu stelate.
 

sarselia

Active Member
Moderator
:( Violeta inca o data mersi dar...tot nu se deschide linkul.
lasa-l in pace nu te mai chinui.

e ok

pupici
 

ghia_don

Active Member
Am si eu..
in ghiveci ...
si in gradina
Cu cea alba n-am noroc :( ...cite plantute am avut, toate au murit...
 
Sus