campanula carpatica bolnava

miki70

Active Member
Am primit o campanula carpatica prin posta romana , era pusa in punga si a prins-o WE pe drum. Are mucegai dar cred ca mai are ceva, par panze mici de paianjen .
Cu ce o pot trata?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu zic asa:
- o aerisire foarte buna
- fungicid dupa ce mai cresc lastarii
- mare grija la udare, pana mai prinde putere
 

miki70

Active Member
cornelia a spus:
Eu zic asa:
- o aerisire foarte buna
- fungicid dupa ce mai cresc lastarii
- mare grija la udare, pana mai prinde putere
Multumesc pentru raspuns. Cine mi-a trimis-o mi-a spus sa nu o ud pana in martie pentru ca este in repaos.
Fungicid sa folosesc Topsin sau e prea puternic? Mai am Sumilex 50PU, cred ca asta e cel mai bun, mi-a fost recomandat la fitosanitara pt mucegaiul din PET-ri. Mi-e teama sa mai astept pana cresc lastarii fara sa o stropesc :nu-mi_place:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu zic ca si daca e in repaos de un pic de apa are nevoie...e planta de gradina, deci iarna trece peste ea ploaie zapada, etc, nu cred ca merge sa o lasi uscata de tot
 

miki70

Active Member
Pot sa o pun afara de acum dupa ce o stropesc? Sau sa o tin la 10-14 gr C in balcon pana in primavara si-i pun putina apa. Ea de fapt vad ca nu mai este in repaos, stand in punga a plecat in vegetatie.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu cred ca pot sa o pui afara, mai ales ca radacinile nu o sa i le deranjezi din moment ce e in ghiveci si, cum nu e frig, o sa se acomodeze.
 

miki70

Active Member
Nu pot sa o las in ghiveci decat daca il ingrop, e gradina de bloc si-mi sutesc ghiveciul :nu-mi_place: Cred ca o stropesc, ii mai pun putin pamant si o pun in balcon la lumina iar peste cateva zile o ud foarte putin.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai nu am zis sa o ingropi cu tot cu ghiveci, ziceam ca, fiind in ghiveci, radacinile n-o sa sufere rau, ca le scoti cu tot cu balotul de pamant. :oops:
Nici eu nu m-am exprimat prea bine, iar tu nu ai inteles probabil din cauza ametelii create de cura de slabire :rofl:
 

miki70

Active Member
claude a spus:
Pai nu am zis sa o ingropi cu tot cu ghiveci, ziceam ca, fiind in ghiveci, radacinile n-o sa sufere rau, ca le scoti cu tot cu balotul de pamant. :oops:
Nici eu nu m-am exprimat prea bine, iar tu nu ai inteles probabil din cauza ametelii create de cura de slabire :rofl:
Nu-s ametita :p
Nu cred ca are radacini bine dezvoltate, persoana care mi-a trimis-o a separat-o pe a ei. Ea o tine la iernat tot intr-o camera racoroasa asa ca o voi pune in balcon.
 
Sus