Camellia de gradina

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Lore nu este camelie cu siguranta.Cameliile chiar si de gradina au frunzele lucioase,groase,late....au alte caracteristici.
Este vorba de copacel nu?
Daca floarea pe care o face ( si care cind se deschide seama putin-putin cu camelia ) este cu git mai lung atunci este rodiu asa cum zice Doina.
Rodiu nana are frunzele ascutite si inguste.
Ar fi interesant de vazut cum face floarea.
 

ghia_don

Active Member
Am o rugaminte la cei /cele care au in gradina camelia sasanqua.
Varul meu a plantat primavara trecuta doua si acum ma intreaba daca nu cumva au inghetat dupa cum arata. Nu le-a protejat cu nimic dupa cum vad in pozele care mi le-a trimis.
Daca stie cineva, va rog sa ma lamuriti si pe mine.. :?
 

ghia_don

Active Member
Multumesc Iudit :hug: , asa zic si eu, dar pentru ca frunzele si-au schimbat culoarea inspre maroniu, n-am fost sigura..
 

Roxana Peled

Active Member
Din cate vad eu doar unele dintre frunze si-au schimbat culoarea, poate ca acelea n-o duc chiar asa de bine. Restul de planta insa pare ok.
 

iani

New Member
Am primit in luna februarie o Camelie la ghiveci. Cand am primit-o era plina de frunze si flori insa cand am ajuns acasa a inceput sa se scuture iar in vre-o 2 zile a ramas fara frunze si flori. Am incercat sa o ingrijesc si a inceput sa ii dea frunze, acum s-au uscat inainte sa creasca ( erau doar cativa muguri). Nu stiu ce ar trebui sa fac si daca o sa-i mai creasca sau nu frunze.

Multumesc anticipat pentru sfaturi.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Schimbarea de temperatura,apa prea multa ,loc prea cald....sunt citeva semne ca nu i-a mers bine .Si dupa parerea mea nu cred ca mai ai sanse cu ea.
Incearca sa o scoti cu grija din ghiveci si verifica radacinile.
 

Roxana Peled

Active Member
Si eu zic precum Gabiuta!
Daca a incercat saraca planta si a doua oara sa dea frunze si nu i-a mers nu cred ca mai ai mari sanse cu ea :(
Din pacate lumea baga cameliile in casa la caldura si asta le e inevitabil fatal pe timp de iarna :)
 
Sus