Camellia de ghiveci/container

helisananca

Member
Foarte frumoase si mai placuta surpriza mai ales ca nu te asteptai :) a mea doar frunzulite face deocamdata abia a terminat inflorirea,insa florile mele au cazut rapid
 

LadyBug

Well-Known Member
helisananca a spus:
Foarte frumoase si mai placuta surpriza mai ales ca nu te asteptai :) a mea doar frunzulite face deocamdata abia a terminat inflorirea,insa florile mele au cazut rapid
Asa am patit si eu acum 3 ani, cadeau bobocii iar florile care apucau sa infloreasca se duceau in 3 zile, inca nu stiu exact de ce, nu le udam nici prea mult, nici prea rar, insa nu aveau destul soare, cred. Ah, dar trebuie sa mentionez ca intre timp am aflat ca le trebuie pamant cu ph foarte acid si am cumparat din Brico un sac de 40L de pamant negru cu ph de vreo 3-4-5 si le-a priit. Ingrasaminte nu le-am pus pana ieri, cand m-am hotarat sa utilizez bastonasele cu guano pt orhidee, ca am prea multe si nu vreau sa le mai tin degeaba.
Anul asta au fost mai neglijate in sensul ca le-am udat ceva mai rar, dar au avut soare din belsug si vad ca le-au cazut doar cativa boboci iar florile tin mult, adica au tinut majoritatea pana le-a ars soarele intr-o zi foarte calduroasa in care nu le-am deschis nici geamul serei, se facusera vreo 40 de grade inauntru.
 

LadyBug

Well-Known Member
lelia a spus:
Lady ,sunt superbe !!! :visator: sa-ti traiasca sa te bucuri de ele !
Multumesc foarte mult, sunt bucuroasa si eu, mai ales de cea roz foarte deschis ca un bujor, a stagnat ani de zile, nu voia sa creasca, nici sa faca floare, nimic. Acum am reusit in sfarsit sa o vad inflorita, dar trebuie sa-si faca si lastarei noi, ca e pipernicita.
Cameliile sunt niste flori foarte frumoase dar la mine tare greu cresc si dureaza foarte mult pana infloresc, de cand incep sa-si initieze bobocii. Poate de acum incolo sa le mearga mai bine, le-am pus pamant mai bun si betisoarele cu guano si au mai mult soare decat inainte. O sa incerc sa le si inmultesc, daca mai cresc. Cea alba e mai mare, cu ea as putea incepe, dupa ce termina inflorirea o sa tai un lastar sa-l inradacinez.
 

lelia

Well-Known Member
Nu doar la tine cresc foarte greu ,in general ele cresc destul de greu ,bobocii se formeaza prin septembrie si infloresc abia acum .Si eu iubesc aceaste plante si imi pare rau ca la noi nu sunt conditii climatice pentru cresterea lor .
Bafta la inradacinat ! poate asa se obisnuesc de mici cu noi si nu mai fac atatea fite ...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am vazut ieri la Lidl niste camelii o nebunie!!! Inflorite, superbe, ce sa mai, un vis!!
Scumpicele (parca 69 lei/buc) dar erau plante mari si cu flori deschise, ceea ce rar vezi. Aveau un soi cu flori albe, mari, cam de doua ori mai mari fata de florile de camelie obisnuite :visator: :visator:
Nu mi-am luat ca in ultima vreme tot cumpar plante pentru gradina...si stiu ca nu prea au sanse sa reziste in gradina mea :(
 

lelia

Well-Known Member
Si eu le-am vazut, sunt ceva de vis :visator: la noi aveau pe roz ,diferite nuante si forme ....in vremea cand imi permiteam ,nu gaseam asa frumuseti :( mie nu-mi par scumpe ,sunt foarte mari ,sanatoase si frumoase fac toti banii .
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu mi le-as fi cumparat pe loc dar la cati bani am dat pe plante primavara asta am fluierat un piculet....dar mi-a ramas gandul la ele, Lelia! Cred ca mai dau o tura zilele astea pe-acolo si daca o mai gasesc pe aia alba inseamna ca pe mine m-a asteptat, sa o iau acasa :) :)
 

lelia

Well-Known Member
Madalina ,stiu cum e .... sincer inima mea a ramas acolo ,dar ma consolez cu cele doua pe care le mai am . Si eu am aceasi strategie ,cand sunt nehotarata sau n-am finante ,mai dau o tura in zilele mai bune ...si daca o gasesc acolo ,inseamna ca pe mine m-a asteptat :rofl:
 

LadyBug

Well-Known Member
:rofl: m-ati facut asa de curioasa incat am trecut si eu pe la LIDL in seara asta, erau frumoase cameliile dar parca tot ale mele-mi plac mai mult :p In afara de cea rosie, ca nu am rosie nuanta aia adevarata inca.. in schimb am vazut iarasi trandafirasi piticuti copacei, insa nu mai aveau cum vreau eu, adica eu mi-am luat in toamna 2, numai ca pe ala roz cu dungulite l-am scapat iar! Uf!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Lelia si frumoase si sanatoase :clap: .
Si mai uita-te si la mesaje cand intri pe forum :rofl:
 

adrianam

Well-Known Member
Foarte frumoase si sa te bucure cu flori!
Dar mi se pare frustrant sa astepti toata iarna bobocii sa se deschida, iar primavara sa cada majoritatea!
Nu cred ca as mai putea sa le tin!
Poate reusesti sa le gasesti secretul sa nu mai piarda bobocii!
 
Ultima editare:

lelia

Well-Known Member
Multumesc!
Adriana ,secretul ar fi sa stau cu ele ! Eu ajung acasa, iarna o data pe luna iar vara o data pe saptamana.
Sunt fericita ca am reusit sa le tin in viata ,imi plac foarte mult aceste plante .
 

LadyBug

Well-Known Member
Am reusit sa surprind si una rosie in culorile aseamanatoare cu realitatea, sunt cam greu de prins nuantele de rosu. Am si eu, in sfarsit, mai multe soiuri de camellia rosie, dar sunt foarte micute, vor creste ele. Acum vreau alte nuante de roz deschis, altfel decat am deja.
A=propos de cazutul bobocilor, am patit-o iarasi, aveam o multime de boboci la toate, dupa care mai multi s-au uscat si chiar si frunzele se cam uscau, cand le-am verificat, ele sufereau de seceta rau. Au un fel de pamant care e negru si te induce in eroare, crezi ca e ud insa nu e. Bine ca m-am prins la timp, sa nu moara. In sera iar au fost zile cu soare puternic in care temperatura depasea chiar si 30 de grade, drept urmare am pus iar plasa dar nu chiar pe toata sera. Asa ca le-am scos afara ca sa nu mai sufere de cald.
 
Ultima editare:
Sus