Camellia de ghiveci/container

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Re: camelia cu floare roz

Sa-ti traiasca plantuta si sa te bucuri de ea.Dar asta numai daca vei citi cu atentie in topicul dedicat acestei plante unde vei gasi absolut toate informatiile de care vei avea nevoie.Trebuie doar sa rasfoiesti un pic acest topic.
Succes!
 

lelia

Well-Known Member
daisy111 a spus:
Doamne,sunt superbe!!!! :clap: :visator: :indragostit:
Ce temp au in aceea camera?
Multumesc Anca !
Iarna au intre 1-5* iar primavara -vara intre 10-25*.

sunt inca inflorite ,le ador !

 

helisananca

Member
http://s799.photobucket.com/user/helisa ... sort=3&o=0
http://s799.photobucket.com/user/helisa ... sort=3&o=1
http://s799.photobucket.com/user/helisa ... sort=3&o=2
http://s799.photobucket.com/user/helisa ... sort=3&o=3

Proaspat achizitionata,acum dupa ce am citit sunt Putin descurajata sper sa nu o pierd ,am sa o pun in bucatarie la geam deoarece nu este foarte cald acolo insa nici frig,iar cand se mai incalzeste afara am sa o scot in balcon cred ca nu va avea nici o problema,pe eicheta ei scria ca din primavara poate fi scoasa afara.
Are un nume deosebit Barbara Morgan si este rosie ca focul
 

lelia

Well-Known Member
E superba ! :visator: sa-ti traiasca ,sa te bucuri de ea !
Planta arata excelent ! e mare ,sanatoasa ,are muguri de frunze si flori, frunzele sunt lucioase ,e in perfecta stare de functionare .Nu ai de ce sa fii descurajata ,daca ai posibilitatea sa ii oferi conditii optime ,te va rasplati cu flori minunate .
Nu-i place caldura ,nici soarele pe frunze ...nu iubeste substantele de ingrasare nici apa in exces ...e cam sensibila la transplantare ,ghiveciul sa fie o idee mai mare decat precedentul iar substratul cu ph acid de buna calitate ...doar daca este nevoie ,adica radacinile ies prin gaurile de scurgere .
 

helisananca

Member
ufff am citit ieri sa nu o tin iarna la mai mult de 10 grade ,bineinteles ca nu m-am documentat inainte de a o cumpara am luat-o asa in febra achizitilor :oops: nu am din pacate nici un loc cu 10 grade in casa,insa o tin in bucatarie unde este mai racoare,ghiveciul nu il voi schimba deocamdata mai ales ca are si boboci nu vreau sa o supar,insa ce am observat in pamant foarte mult perlit daca zic bine,bobitele alea mici si albe ,arata binisor pamantul deocamdata,e aerisit,acum sa vedem :) cat de mult ne imprietenim
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Lelia draga, cameliile tale senzationale m-au lasat fara grai. Cea alba e uimitor de frumoasa. Le tii la rece si infloresc in aceasta perioada? De cati ani le ai?
 

helisananca

Member




Primul boboc care mai avea ff Putin pana sa se desfaca complet a cazut rapid :( asta e al doilea.
Pe primul cred ca eu l-am omorat pulverizand cu apa floarea pt ca exact a doua zi dimineata am gasit bobocul cazut.Oricum m-am invatat minte!
Deocamdata nu s-a schimbat deloc ,nu s-a ingalbenit nu i-a cazut nici o frunza si bobocii par ca vor sa se deschida toti.Sper sa am noroc :)
 

LadyBug

Well-Known Member
Cameliile sunt plante foarte rezistente (in sensul ca mor foarte greu :), dar uneori isi mai pierd bobocii din cauza lipsei de umiditate, am inteles (in cazul meu, nu merg destul de des pe la ele ca sa le ud) si la mine cresc incet, mai mult stagneaza, bobocii dureaza foarte mult sa-i formeze si pana ajung sa infloreasca ti se lungesc ureschile si in tot acest timp planta nu creste. Eu nu am reusit sa le inmultesc, am incercat o singura data deoarece, avand in vedere ce greu cresc, nu m-a lasat inima sa tai lastari din ele, o data am rupt din greseala o cracuta dar nu a vrut sa faca radacini. A reusit careva sa le inmultesca? Cum ati procedat? Multumesc mult
 

helisananca

Member
la mine e prima oara cand am o Camelie si inca nu stiu ce sa zic despre ea,doar ca i place racoarea ,mie au inceput sa imi cada bobocii,insa are destui fiind noua cumparata,frunzele deocamdata nu au patit nimic sunt intacte.Mai am o problema cu udatul,apa nu intra deloc in pamant daca o ud pe sus trebuie sa-i pun apa doar in farfurie.Probabil ca dupa ce vor trece florile voi fi nevoita sa-i schimb pamantul,asta pare foarte ok la prima vedere are si Perlit inauntru insa nu intra apa foarte greu.
 

geodezia

Well-Known Member
na astea cica trebuia scoase mai devreme afara ca ciac le prieste da eu am linga ea un hibiscus si nu pot sa o dau afara
tu vezi de care o ai daca o ai hardy sau nu
 

LadyBug

Well-Known Member
helisananca a spus:
Nu stiu ce inseamna hardy:(
Rezistente la inghet, sau la frig...

Eu am verificat anul trecut o parte din camelii si nu au trecut testul, adica la o temperatura de putin sub 0 li s-au uscat toti lastarii noi, cate 10-15 cm se lungisera unele si s-a uscat tot ce era nou, asa ca...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am o camelie pe care am plantat-o zilele trecute in gradina. Vreo doua saptamani a stat in ghiveci, afara, sa se acomodeze. Pare multumita de tratament pana acum.
 

helisananca

Member
nu am testat-o pana acum pt ca o am de 2 luni cred...parca...insa pe ea scrie ca ar fi floare de exterior de balcon/terasa,si ii place la racoare din ce am observat...oricum trebuie testata inseamna .

Multumesc
 

LadyBug

Well-Known Member
A, si nici la caldura nu rezista: intr-o singura zi, cand a fost foarte cald, toate florile s-au pleostit si s-au ars, acum le-am pus in sfarsit o plasa din aia speciala verde si sper sa nu mai patesc asa, mai am unele care au inca boboci si flori care abia acum se deschid.
 

LadyBug

Well-Known Member
Se pare ca in primavara asta au cam inflorit toate, multe din ele n-au mai inflorit la mine niciodata de cand le am (cea alba si cea rosiatica in forma de nufar si cele roz deschis din pagina2 si din pagina 3). Pacat ca au prins cateva zile cu soare puternic si li s-au ars florile, totusi restul plantei pare sa reziste.
Au inflorit acum cateva zile si 2 roz deschis, nu stiam ca le am si imi doream ceva asemanator. Pozele sunt aici:
http://orhidee.sunphoto.ro/Camellia/pagina3
 
Sus