Cambria

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Du-te repede si citeste la Zygopetalum despre ea ca ai un minunat Zygopetalum.
Daca e si parfumata sigur e un Zygo.
Sa ai parte de el!
Sarselia nu este Zygo.Toate speciile de zygo au un "nas" mai gros.Orhideea din imagine nu-l are. Seamana foarte tare cu zygo datorita petalelor.Am vazut specia aceasta de orhidee de multe ori insa nu am cumparat-o pentru ca are radacinile foarte subtiri.Stiti si voi ce inseamna sa ai o planta cu radacini foarte subtiri.... :mrgreen: :twisted:
 

CristianG

Well-Known Member

sarselia

Active Member
Moderator
CristianG a spus:
sarselia a spus:
Du-te repede si citeste la Zygopetalum despre ea ca ai un minunat Zygopetalum.
Daca e si parfumata sigur e un Zygo.
Sa ai parte de el!
Sarselia nu este Zygo.Toate speciile de zygo au un "nas" mai gros.Orhideea din imagine nu-l are. Seamana foarte tare cu zygo datorita petalelor.Am vazut specia aceasta de orhidee de multe ori insa nu am cumparat-o pentru ca are radacinile foarte subtiri.Stiti si voi ce inseamna sa ai o planta cu radacini foarte subtiri.... :mrgreen: :twisted:
:oops: M-am grabit cu denumirea pentru ca m-am uitat numai la flori si seamana foarte bine cu Zygo.
Dar pe urma am studiat si forma bulbilor si nu este.
In orice caz daca si miroase atunci nu poate fi decat superba.
Sa ai parte de ea cat mai mult timp!
 

bebe Iris

Active Member
sarselia a spus:
CristianG a spus:
sarselia a spus:
Du-te repede si citeste la Zygopetalum despre ea ca ai un minunat Zygopetalum.
Daca e si parfumata sigur e un Zygo.
Sa ai parte de el!
Sarselia nu este Zygo.Toate speciile de zygo au un "nas" mai gros.Orhideea din imagine nu-l are. Seamana foarte tare cu zygo datorita petalelor.Am vazut specia aceasta de orhidee de multe ori insa nu am cumparat-o pentru ca are radacinile foarte subtiri.Stiti si voi ce inseamna sa ai o planta cu radacini foarte subtiri.... :mrgreen: :twisted:
:oops: M-am grabit cu denumirea pentru ca m-am uitat numai la flori si seamana foarte bine cu Zygo.
Dar pe urma am studiat si forma bulbilor si nu este.
In orice caz daca si miroase atunci nu poate fi decat superba.
Sa ai parte de ea cat mai mult timp!
Arselia, e parfumata Beallara ta? :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Bebe Iris are un parfum dar mi se pare mai suav cumva.Nu e foarte puternic dar probabil ca dupa cum arata si florile sunt pe trecute asa ca poate ca e normal sa nu il mai aiba asa de puternic.
Dar mai are 2 tije neinflorite asa ca poate ca la noile flori il voi simti mai bine.
:D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce frumos!
Abia astept!
Bafta mare cu ea si voi reveni si eu cu detalii de indata ce infloreste din nou.
:D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mikiduzza de cand sunt frunzele asa?
Si eu am cateva frunze care arata cam asa la un Cymbi si din cate am inteles e ori o problema fungica ori sunt paianjenii rosii dar am inceput sa ii pulverizez mai des frunzele si vad ca fenomenul s-a oprit.
 

mikiduzza

Member
Eu doar acum am observat...
Acuma nu stiu ce sa zic, probabil a aparut mai de mult problema..
Cu ce ai stropit frunzele?
Sa incerc si eu...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Paianajenii rosii se tem de apa calduta asa ca l-am mai dusulit pe cymbi si vad ca e ok desi frunzele afectate au ramas tot asa in schimb fenomenul nu s-a extins si la celelelate frunze.
In rest nu stiu ce sa zic pentru ca nu am indraznit sa il stropesc cu nimic altceva pentru ca nu stiu ce solutii sunt potrivite pentru orhidee, ele fiind mai sensibile la chestiile astea chimicale.
 

mikiduzza

Member
La mine petele sunt pe pseudobulbii mici, cel mare nu e afectat...
Si apropo de pseudobulbi: ei cam in cat timp cresc si fac flori?
Pentru ca de cand am cumparat-o nu am observat ca ei sa creasca...
Doar la cel mare ii cresc niste frunze...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Hmmm legat de cresterea psudobulbilor din pacate nu pot sa iti spun prea multe pentru ca depinde de la o specie la alta si tot la fel depinde de conditiile pe care poti sa i le oferi.
Sunt cazuri cand desi psudobulbii sunt ajunsi la maturitate dar din cauza conditiilor nu infloresc.
Asa ca nu se prea poate generaliza in ceea ce ii priveste.Dar cu multa rabdare sigur isi vor da drumul si vor inflori.
:wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus