Cambria

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

CristianG

Well-Known Member
Sarselia, nu exista un secret anume. Cert este ca iubitorii de plante tot timpul astepta ca florile lor sa infloreasca. Din pacate cu cat asteptarea este mai mare cu atat bucuria creste atunci cand vedem ca apare un lastar nou, o tija noua. In general, trecerea de la vara spre toamna si iarna induce inflorirea orhideelor.Nu ai vazut ca in general toamna sunt cele mai multe orhidee pe piata? Eu zic sa nu disperi. Insa recunosc ca aceste superbe plante infloresc doar daca au suficiente resurse minerale acumulate, daca sunt viguroase si au conditii prielnice de dezvoltare. :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
AA am inteles.
deci mai trebuie sa astept.
stiu ca marea majoritate a orhideelor au perioada de inflorire toamna-iarna dar oricum phalele sunt cele mai usor de reinflorit au ma rog inflorec cel mai repede.
in schimb cmbriile mi se pare ca infloec tare greu.
buuun deci mai astept.


mersi de sfaturi inca o data!
 

CristianG

Well-Known Member
Un pseudobul matur infloreste in final.De obicei un lastar este florifer la maturitate. Asa ca daca Cambria ta are lastar nou, asteapta sa ajunga la maturitate si apoi te va bucura cu tija florala. Un pseudobulb nou poate sa faca 1-2 tije florale.Succes! :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc inca o data.
am vreo 2 cu pseudobulbi noi dar acum se ingrasa :rofl:
sa speram ca vor face si flori.
ceilalti sunt in crestere acum...


numai bine!
 

ena

Member
Reinflorita la mine (petele de pe frunze sunt de la tratamentul impotriva daunatorilor):
 

sarselia

Active Member
Moderator
Uraaa!
azi de Mos Nicolae mai bibileam si eu pe la orhidicile care stau mai la racoare su SURPRIZA o Cambria(deocamdata ii zic asa pentru ca nu ii stiu inca specia fiind cumparata neinflorita) are tija florala.
intrebarea mea este cam in cat timp se vor deschide florile pentru ca de Craciun si de Revelion nu voi fi acasa si cred ca imi voi trage palme daca nu o vad inflorita dupa ce ca mi-am dorit atat!
si cam cat dureaza florile?
tin mult?

multumesc tare!

:)
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Uraaa!
azi de Mos Nicolae mai bibileam si eu pe la orhidicile care stau mai la racoare su SURPRIZA o Cambria(deocamdata ii zic asa pentru ca nu ii stiu inca specia fiind cumparata neinflorita) are tija florala.
intrebarea mea este cam in cat timp se vor deschide florile pentru ca de Craciun si de Revelion nu voi fi acasa si cred ca imi voi trage palme daca nu o vad inflorita dupa ce ca mi-am dorit atat!
si cam cat dureaza florile?
tin mult?

multumesc tare!

:)
Banuiesc ca nu este specia cu florile rosii....Oricum, daca spui ca are o tija este foarte bine.Nu ai spus care este stadiu de crestere al tijei....Daca tija abia a aparut de sub frunze, nu cred ca o vei putea vedea inflorita pana la Revelion.Dar cine stie.....Specia cu florile rosii Burragera este putin cam pretentioasa la capitolul flori...Se pot ofilii inainte de vreme atunci cand vine vorba de temperatura. Nasol ca nu vei fi acasa.....Risc de compromitere a infloririi daca ceva ii lipseste. Insa nu vreau sa cobesc! Celelalte specii sunt mai rezistente.Florile pot tine destul de mult (maxim o luna). Cel putin asa am observat eu.... :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
habar nu am daca e cu florile rosii sau nu ca am luat-o neinflorita.
tija abia a aprut s tot aibe vreo 4 cm.
da si mie imi pare rau ca u voi fi in zona si asta vreo 2 sapt dar o voi instrui pe mama sa decurga totul ok.

mersi mult de informatii!
 

CristianG

Well-Known Member
Orhideea nu este Oncidium? Nu cred ca este Cambria....Stiu ca miroase foarte frumos.Ai cumva doua specii in acelasi ghiveci? Planta este stufoasa si sanatoasa...Cred ca va trebui sa-i schimbi ghiveciul curand ... :)
 

Chiquitita

Member
Multumesc pentru raspuns. Nu mai stiam cum se cheama :oops: (de, cica gravidutele au voie sa mai uite din cand in cand :giggle: ) Da se pare ca sunt 2 si miros a ciocolata. I-am mai schimbat ghiveciul o data. O sa vad la primavara.
 

lelia

Well-Known Member


Nu am experiente placute cu aceasta specie ,dar cum e un cadou :oops: trebuie sa ma straduiesc s-o tin in viata ,mai ales ca-mi place foarte mult .
Am nevoie de un sfat :poate sta pe noptiera cu lumina mai slaba ?nu prea mai am loc in geam :(
 

CristianG

Well-Known Member
Planta este superba.Chiar daca ai avut un esec cu prima planta sunt convins ca acum o sa ai grija de ea mult mai bine.Ii trebuie ceva lumina....Un cadou este frumos intotdeauna.Sa te bucuri de ea! :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sigur e o Cambria dar sa o asteptam sa isi deschida bobocii pentru a vedea din ce specie face parte.
Eu as zice ca este o Colmanara dar sa mai vedem...
Sa ai parte de ea!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus