Camassia si Incarvillea

gabriela61

Member
Chiar daca e diferenta de timp intre ultimul mesaj si ce sriu eu acum...asta e,eu abia acum am descoperit incarvillea.Si cred ca este deosebita si abia astept s-o vad inflorita.Mi-am luat un fel de roz spre rosu mai mult.Am citit pe plant shop,caci de la Levi am comandat,ca toamna trebuiesc scosi tuberculii ca la dalii si pusi iarasi in primavara.Ce nu stiu este daca va inflori anul acesta dar sper.
 

laural

Well-Known Member
Am descoperit ca am si eu o Camassia in gradina, sigur e de la mama ta Geo :hug:
Pana la urma trebuie scoase toamna din pamant ? Eu stiu ca am primit-o in toamna odata bulbiii de narcise, si am plantat-o direct in gradina ......acum infloreste :indragostit:


 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu trebuie scoasa din pamint..... e foarte rezistenta. Iata citeva poze la cele inflorite de anul asta.



 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au inflorit din nou:

Camassia (in realitate e mai albastra decit mov, mov e mult mai putin)



 

LadyBug

Well-Known Member
Am si eu incarvillea inflorita de curand, am postat poza aici: http://orhidee.sunphoto.ro/flori_frumoase/102919242
Anul asta am 2 in ghiveci, cele de anul trecut au ramas in gradina si mi-e teama ca n-or fi trecut iarna, ce parere aveti, rezista? Mai ales ca le-am plantat si la suprafata, asa obisnuiesc sa fac cu mai toate plantele, ca vreau sa inalt locul si sa mai pun pamant cand pot...
 
Sus