Camassia si Incarvillea

fixpix

Active Member
stiu, dar intr-un ghiveci maaare, le-ar merge SI mai bine. le pui apa cand vor, ingrasamant, si nu e chinuiala cu scosu toamna si pusu iar primavara...
desi ZAU asa am gasit ca e destul de rezistenta.
eu recunosc ca azi toamna am scos rizomu si l-am mutat.
nu arata stralucit...
 

mirela06

Active Member
Sica si Popgeo, le aveti minunate .Sa aveti parte de ele si de toate frumusetile care va ”imbraca” gradina. :)
 

ghia_don

Active Member
Pina la urma le-am lasat in ghivece, nu le-am mai transplantat in gradina.
Caline ai avut dreptate :wink: ..le merge super bine si asa :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
A mea roz se pare ca pina la urma a rezistat....da tinuta in camara peste iarna..
 

thea

Member
Mi-am luat si eu Incarvillea dar ma tem ca nu am plantat bine rizomii.Aveau o extremitate cu muguri pe care nu m-am indurat sa o ingrop,am facut bine sau nu?
Poate imi spuneti repede cum este bine ca sa le fie bine.
Nu m-am lamurit,pot sa le las in gradina la iarna sau nu?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Puteai sa o ingropi, nu foarte adanc, mai ales la ce temperaturi se anunta noaptea. Dar nu cred ca e prea grav nici asa.

Nu numai ca nu poti sa le lasi in gradina peste iarna, dar e posibil sa nu le poti lasa in gradina nici peste toamna. Daca vrei sa pastrezi planta iti recomand ca dupa ce se usuca partea aeriana sa scotocesti dupa rizomi si sa ii scoti, altfel s-ar putea sa nu mai gasesti nimic din ea.
 

thea

Member
Multumesc Caramell,am sa incerc si in ghiveci pt. ca nu cred ca are suficient soare.Am primit radacinile acum cateva zile si instructiunile spuneau ca se planteaza in pamant la 6 cm dar nu m-am indurat sa-i acopar mugurasii.
 

fixpix

Active Member
F. frumoase Geo.
Nu stiu ce bai au ale mele, zici ca is bolnave sau le manca ceva. Au ramas micute, f putini boboci deschisi. Hmmm... nici poze nu le-am facut... :rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Pai cred ca iti pot trimite daca vrei ca la mine au inceput sa fie prea multe...numai sa nu le pui linga celelalte...La mine sint foarte fara pretentzii, nu au treaba cu daunatorii si sint si foarte rezistente la clima.


Iata ca au inceput sa infloreasca si cele albe:

 

fixpix

Active Member
WOW. Vreau.
Clar ca la mine nu le place ceva. Probabil locul.
O sa fac o poza cand merg la tara si ma lasa ploaia.
Desi nu prea am ce poza....decat verdeata! :rofl:
 
Sus