Camassia si Incarvillea

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Astea sint mai rar de gasit prin gradini:



Camassia va fi disponibila in toamna daca vrea cineva(citiva bulbi).
 

ghia_don

Active Member
Incarvillea mea la prima inflorire in aprilie .
Acum a inflorit a doua oara, dar florile sint mai mici si nu au mai iesit de sub frunze.
 

coral

Member
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat,azi am cumparat trei tuberculi de Incarvillea si nu stiu ce sa fac cu ei.Arata aproximativ la fel ca cei de dalie,se si trateaza la fel?Adica suporta sol obisnuit de gradina,soare nemilos si plantare prin aprilie?Sau e vreo simandicoasa care vrea musai la ghiveci si tratament regesc?
 

lelia

Well-Known Member
Geo sunt foarte frumoase ,albastre ,culoarea mea preferata :visator:

A inflorit una din 3 si e asa micuta :|

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Alte poze cu camassia, a inceput sa infloreasca si aia alba:



Este si una alba duble si exista si roz. Sper sa le pot aduce anul viitor.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Sint si unele albastre mai intens, eu credeam ca din aia am adus ... dar se pare ca nu mi-a iesit.
 

sicamin

Member
Nu e in gradina,este pe un balcon deschis.
Am sa duc ghiveciul cu totul in gradina,dar sa se faca putin mai cald si sa mai stea ploile astea. Oricum e obisnuita si cu ploaia ,ca pe balcon mai si ploua. :rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Foarte frumoasa... eu pe ale mele le am in gradina... nu o duc stralucit , dar o duc... sa vedem cum o sa arate anul asta..
 

fixpix

Active Member
mie mi-au putrezit radacinile in pamant afara.
am pui mici din seminte. sa vad cum o s-o duca ei...
nu mai stiu de la care, dar cred ca de la cea roz. cea alba nu a stralucit anu trecut.
 

ghia_don

Active Member
Si radacinile incarvilliei mele au putrezit in pamint, dar anul asta am luat-o de la capat...asa ca acum am trei tufe in ghivece, pe care trebuie sa le trec in gradina. Dar vor inflori mult mai tirziu, ca abia le-au dat frunzele...
Aveti grija ca la toamna trebuie scoase si puse la somnic...nu rezista in gradina..
 

fixpix

Active Member
pai io stiam ca ar cam rezista in gradina...
daca nu, de ce te mai chinui sa le pui in gradina? nu le-ar merge in ghivece?
 
Sus