Calochortus

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Te temi de inghetul tuberobulbilor?
E aparte laleaua asta fluture si nu cred ca te va deceptiona.Am cautat si eu sa aflu,insa am gasit doar multitudinea de varietati si sfaturi pt pastrarea lor pe timpul verii.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am vazut-o acum cateva zile pe un site englezesc, ei zic ca e hardy(H4) dar "tender in frost", (H3), care eu o interpretez sensibila la ingheturile tarzii de primavara. Daca vrei iti postez link-ul
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pe naiba, vorbesc tampenii unii si eu dupa ei! E f. frumusica si mi-a atras si mie atentia, dar n-am insistat prea mult ca eu am alte urgente la capitolul plante. Dar acum m-am uitat si provine din California, deci temperaturile la care rezista...ar fi cam alea :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
In septembrie am cumparat un pachet cu 5 bulbi pitici:


In noiembrie am mai primit un pachet cu 50 de bulbi.


I-am tinut in pachetele lor pana azi cand am vazut ca majoritatea a scos coltul :) Am zis ca se chinuie neplantati. Asa ca iata-i ...



Am pus cate 25 in fiecare din cele 2 ghivece:


Si inca 5 intr-un ghiveci mic, din care incoltiti sunt doar 2.

Ar trebui sa iasa 50 roz si 5 alb, roz si galben.

Ce urmeaza vom vedea.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cornelia parca si mie mi-ai trimis tot din astia, nu?
ca seamana foarte bine bulbii cu ce mi-ai trimis si mie.
ai mei tot la fel i-am pus in ghivece si 2 ghivece stau mai la racoare intr-o camera neincalzita si un alt ghiveci sta la caldura.
Nu exista nicio diferenta intre ghivece pentru absolut toti se dezvolta la fel.
si eu sunt curioasa ce se va mai intampla cu ei...
:hug: :*
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, ar trebui sa fie roz.

Toate ghivecele stau in balcon cam la 15 gr C. Mugurasul e subtire dar viguros. Din ce am cercetat nu dureaza mult pana apar florile. Tulpinita ramane subtire dar e verticala si ramificata. Iar florile apar pe fiecare ramificatie. Inaltimea maxima este 50 cm dar cei mai multi nu ajung pana acolo. Important este sa nu-i uzi mult si sa aiba lumina (cu soare direct daca se poate).
 

claude

Well-Known Member
Moderator
50 de bulbisori???? Mama doamne Cornelia, faci plantatie de calochortus???? :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Auoleuuuu ce de frumuseti vazui!
iar bagi boala in case!

pe ai mei trebuie atunci sa ii mut mai la lumina ca stau mai pe intuneric cumva.adica un ghiveci sta ascuns dupa un ghiveci mare de Ficus benjamina deci trebuie sa il mut.
si ceilalti tot la fel sunt ascunsi de niste flori mai mari.

Abia astept sa vedem ce frumuseti ne ies!
pupici inca o data si pentru ei si numai asa!
:)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ha! Parca nu eram eu deja destul de frustrata de cate frumuseti imi doresc si nu le pot avea, mai puneti si voi paie pe foc!!! :cry: Las'ca termin eu odata si-odata cu santierul si-mi fac o sera de-o sa ma urati pe vecie :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu o sa te uram stai linistita!
dar o sa venim sa iti furam sin bunaciunile de prin sera.
unii or sa te tina de povesti si altii harst cu foarfeca :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
da, da, vezi sa nu!! Parca auzeam ca tua ai un puiut de crescut, nu fi mama bandita :rofl: Auzi, voi locuiti in niste hangare sau cum va incap in case atatea plante? Ca eu am incercat sa ma desfasor cu cele de exterior mai mult, ca altfel, intre papagali si plante eu ajung homeless, in cort pe malul Somesului! :) Na, ca sunt cam off topic, o sa ma traga cineva de urechi?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ooo si daca dorm cu ele in brate si nu ma las.
cam toti stam inghesuiti din cauza lor dar nimeni nu se plange ca nu i-ar place ca deh asa e cu pasiunile astea...
 

Edelweiss

Active Member
La noi in "hangare" (balcoane/gradina) daca arunci un ac, nu pica jos. E un fel de jungla! Cateodata vara mi-e frica sa ajung in capatul celalalt al balconului, mai ales seara :rofl:
Cine stie ce ochi ma pandesc din tufis :wink: :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Locuim la vile cu 5 etaje si ne-am facut si sere. :rofl: :rofl:
Stai calma tu, lasa ca daca iti pui mintea gasesti loc pentru toate plantele pe care ti le doresti.
 
Sus