Calluna vulgaris

fisulix

Member
Are cineva Calluna vulgaris? M-ar interesa ceva date privind trecerea peste iarna.
Multumesc.
 

alfa

Active Member
Eu am de mai multi ani. Imi place sa le plantez toamna in jardinierele de la fereastra. Acolo le las pana primavara. Unele mi-au trecut iarna fara probleme, altele nu au rezistat. De protejat nu le protejez cu nimic, ca tare imi place sa le vad ninse :oops: .


Primavara trebuie tunse. Tufa se indeseste, creste in latime, nu inaltime.
 

fisulix

Member
Vroiam sa stiu daca rezista in jardiniera iarna :), neprotejata...
Ca as tine-o pe balcon si balconul e deschis...
 

alfa

Active Member
Eu zic ca poti. Ar fi bine, daca i-ai infasura ghiveciul intr-o panza de sac. Arata si bine si o si protejeaza :)
 

gabrielais

Active Member
mi-am luat si eu vreo 4 ghivece; daca o pun in gradina rezista peste iarna? vreau sa tin unele in jardiniere si unele sa le pun in gradina...
 

aleynad

Active Member
Moderator
la mine au rezistat cu brio in gradina iarna trecuta, fara nici o protectie
in schimb mi s-au parut mai sensibile la seceta decat la ger :(
 

gabrielais

Active Member
multumesc fetelor! voi incerca oricum...sa vad ce va mai ramane la primavara...daca nu o sa pun o sa-mi para rau..asa ca mai bine incerc; e tare draguta planta; mi-am propus sa fac un aranjament intr-un cos mare pentru terasa, cu calluna si crizanteme...si vad eu ce voi mai gasi... :wink:
 

April23

New Member
buna fetele! :D

am si eu o calluna vulgaris.
ma puteti sfatui in legatura cu pamantul care'i face cel mai bine? am citit pe undeva de pamant pt conifere?
i'am gasit un loc in living, are lumina suficienta... dar vreau sa fac in asa fel incat sa'i fie bine.

in ce fel de ghiveci ma sfatuiti s'o mut si ce fel de pamant ii trebuie?

merci frumos! :D
 

alfa

Active Member
Pamant de conifere da. Eu am pus de rododendron, ca tot acid e. Dar nu e planta de interior :nu stiu:
 

April23

New Member
multumesc mult pt raspunsuri :D

alfa a spus:
Pamant de conifere da. Eu am pus de rododendron, ca tot acid e. Dar nu e planta de interior :nu stiu:
sa inteleg ca nu'i fac bine daca o tin in camera? :(
am balcon si deschis si inchis dar de cand am cumparat'o sunt topita dupa ea, nush de ce, imi place teribil ciufuleala ei si mi'e drag de ea s'o vaz zilnic :p.
in sufragerie nu e f cald si nici nu o sa fie... dar daca'mi zici ca'i merge mai bine afara, o mut.

p.s. m'am prezentat :wink: sunt novice la gradinarit... dar vreau sa invat.
 
Am gasit raspunsul la intrebarea mea de mai sus : Calluna se planteaza in plin soare, in penumbra / umbra face boli fungice si poate muri.
Erica, surioara ei, rezista si in penumbra.
 
Sus