Callistemon

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Va anunt:a facut frunze noi :rofl: .Doamne ajuta sa nu i se intimple nimic in continuare si sa mearga tot asa................ :incapatanat:
 

albela

Active Member
Uraaaaaa. Ce mult ma bucur, asteptam si florile dupa aia. Deci plasa aia de pe radacini a fost vinovata :x .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

asa arata acum dupa un tratament drastic .Tinut in ploi si soare,nemiscat de pe piatra pe care l-am asezat in gradina.............
Sunt multumita ca ii merge.Acum sa vedem pina cind :twisted:
 

gabiee

Active Member
ce va mai fac plantele ?
in toamna am fost innebunita dupa callistemon , pana am si semanat semintele acelea minuscule - binenteles ca nu a iesit nimic
asa ca am incercat cu 2 butasi.....
stau in pamant cred din octombrie , cu punga in cap , toata iarna le-am tinut pe hol cam la 22 grade si le-am udat de vreo 3 ori in tavita fara sa le dau punga jos - si azi m-am gandit totusi , sa ma uit la ele si spre surprinderea mea , unul cred ca incepe ..... in varf mugurasul s-a dublat si are o culoare verde deschis - la celalalt a ramas maroniu ....
repede am pus punga inapoi in cap sa n-o mai deranjez .....
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ai mei amindoi sunt chei.Chei total :( .Astept sa vad ca poate totusi........se misca extrem de greu.Cresc greu,le dau frunze noi greu,infloresc greu......ce sa zic?Este un copac dificil :(
 

gabiee

Active Member
Gabiuta , tin pumnii sa se refaca , sa scoata frunzulite noi :D
eu nu am avut curajul nici sa ma uit la ele toata iarna , poate nu le place nici sa le bibilesti prea mult
 

nick1971

Active Member

frumusete de callistemon ce am pierdut :cry:
cauza mortii posibila :? l-am tinut in dreptul unei usi care dadea afara si cred ca l-a luat aerul rece
 

riana

Active Member
citesc pe aici si parca ma apuca frica ca o sa moara si al meu.eu nu am stiut ca e asa pretentios ba chiar l-am neglijat. acum 2 ani am cumparat unul de 10 cm care intr-un an a crescut 1 m. avea 3 ramuri si m-am gandit sa-l impletesc, iar varfurile le-am taiat.intr-o luna a crescut asa frumos ca s-a format un copacel.o sa fac poze.
 
D

dyayzh

Guest
Am vazut zilele trecute callistemon un roz mai inchis. Era tare dragalas.
 

Floria

Active Member
Calistemonul meu plantat in gradina a degerat, dar da din radacina, la toamna il mut in ghiveci si il tin in casa.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Frumos George!De cat timp il ai?Niciodata nu reusesc sa-l trec de iarna.
 

ghia_don

Active Member
Ce perioada de inflorire are? M-ar interesa si pe mine, dar as vrea sa -mi infloreasca toata vara :oops: ...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
iudit a spus:
Frumos George!De cat timp il ai?Niciodata nu reusesc sa-l trec de iarna.
Bate palma.Nici eu :rofl:
Mie mi-au murit amindoi in primavara.Cind i-am scos afara :(
Dar nici altii nu imi mai iau.GATA!!!
Incerc de citiva ani si tot asa patesc ;asa ca este inca unul taiat de pe lista :evil:
 

George

Member
Il am de doi sau trei ani, Cornelia stie mai bine pentru ca de la ea il am :D
Mie nu mi se pare deloc pretentios, a crescut chiar si pe timp de iarna, chiar daca temperatura nu a depasit 10 grade. Anul trecut mi-a inflorit la sfarsitul toamnei, asa ca trag sperante sa-mi tot infloreasca pana atunci :)
 

Tina

Active Member
Inseamna ca si eu sunt barbat, ca al meu a trecut iarna.. :rofl: :rofl: :rofl:
Dar inca nu are flori, eu l-am tuns "periuta" acum o luna.. :)
 
Sus