Callistemon

tinaM

Member
Eu tot nu pricep ce le fac aia plantelor de sunt pe vremea asta pline de boboci!!!? (ma refer calistemonii de la baumax)
Al meu era destul de marisor, e drept, nu dadea semne de boboci; dar cum stiam ca infloreste dupa vreo 3 ani, nu de mititel, nu eram nelinistita. Dar, cu toate astea, nu mai am ce sa va arat! In castanul din fata blocului s-au oplosit doua nazbatii de pasaruici, de altfel foarte frumoase, care in trei zile nu mi-au mai lasat decat cateva bete. :nu stiu: si-or fi aromatizat cuibul cu frunzele calistemonului meu? Le-o aduce aminte de tara de unde au venit si-si astampara dorul?
Dar ar fi putut sa-mi lase si mie ceva frunze... :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
mymo a spus:
Mymo numai are :cry:
Trebuie tras de urechi omu' care l-a adu ca l-a al tau a facut boscoane si la al meu nu :evil:
Stai linistita ca si al meu e dus in lumea dreptilor cu frunze parfumate.Nu inteleg nici acum ce s-a putut intimpla.Scos afara si obisnuit treptat.Nu soare dar nici umbra deasa.Udat parcimonios.Trecut si giugiulit cu un sarut aerian ca sa fie bagat in seama :) ...........si totusi.......Aaaaaaaaaa si mai daduse niste frunzulite noi. :x
Daca cineva imi poate da o explicatie logica a ceea ce se intimpla cu acest copac eu........... :? nu stiu ce sa ii dau dar oricum un premiu merita. :wink:

Cit costa cei cu boboci din Baumaxuri? :evil:
 

tinaM

Member
Parca 70 lei tufa mai mare. Daca ai nitica rabdare, miercurea aduc de obicei plante noi si musai trebuie sa merg si-ti spun sigur ce mai au (saptamanile trecute vazusem si ghivece cu calistemon mai mici dar nu erau multe si nici pretul nu l-am retinut).
 

albela

Active Member
Daaa, erau niste culori absolut superbe. Dar ieri cand am fost din nou nu am mai vazut standul cu macii :? .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Frumos calistemon.Cind ma voi hotari ca trebuie sa inlocuiesc pierderea ............. :) Pina atunci trebuie sa imi treaca of-ul :mrgreen:
 

tinaM

Member
Lasa, noi sa fim sanatosi! Eu as vrea sa-ti treaca, depinde ce-ti doresti...
Calistemonul era cu 45 lei, ca cel din poza albelei si copacel aprox 1m 99,99 lei. In jur de 70 erau pandorea si dipladenia...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Tina draga,multumesc :hug: .........deja mi-a trecut :mrgreen: .
Daca e sa am asemenea planta chiar o s-o am si o sa si reziste la mine intr-un final.
Multe le-am dorit,multe mi-au murit tocmai cind ziceam ca stiu sa le ingrijesc bine,multe inca se adapteaza..........deci invat,invat cu fiecare planta pe care o cresc.Si cititul pe net este bun nu zic nu(inveti multe si vezi tot asa multe :cry: ) dar experienta proprie si conditiile pe care stii ca i le poti oferi TU unei plante este esential.Voi spune asta tot timpul.
 

albela

Active Member
Am vazut azi la baumax copacei de calistemon. Costau 1 milion si erau infloriti. Erau destul de inalti (tulpina peste un metru) si aveau coroana mare. Interesanti ca aspect dar scumpi.
 
A

Anonymous

Guest
Gabiuta a spus:
Tina draga,multumesc :hug: .........deja mi-a trecut :mrgreen: .
Daca e sa am asemenea planta chiar o s-o am si o sa si reziste la mine intr-un final.
Multe le-am dorit,multe mi-au murit tocmai cind ziceam ca stiu sa le ingrijesc bine,multe inca se adapteaza..........deci invat,invat cu fiecare planta pe care o cresc.Si cititul pe net este bun nu zic nu(inveti multe si vezi tot asa multe :cry: ) dar experienta proprie si conditiile pe care stii ca i le poti oferi TU unei plante este esential.Voi spune asta tot timpul.
al meu are catziva ani,acu l-am scos afara.cand l-am luat era un naparstoc si acu are vreo 70cm
e scos pe fereastra
vara sta pe terasa sau in curte
iar na in balcon la mama la bloc,iar anul asta cu mai multe probleme....le-am cam scapat cu apa
acu are frunzele mai mult rosiatice decat verzi.probabil de la frig
sper sa supravietzuiasca si sa binevoiasca sa faca flori
e drept ca in vreo 4-5 ani de cand il am nu cred sa-l fi ciupit mai mult de 2-3 ori(doar crengutzele care erau uscate)
altfel iarna sta cam la 10-15 grade(depinde cat e de cald afara) ca balconul nu e inchis decat cu geamuri cu rama de lemn si izolat acu vreo 30 de ani
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am recidivat si eu :mrgreen: evident :twisted: nu m-am putut abtine.Este bogat si pliiiin de bobocei.
Multumesc :hug: Albela pentru efortul depus.

Si.......... am citit in peregrinarile mele pe net ca substratul care ii prieste cel mai bine este cel ca pentru rododendroni cu un ph aproape de 6 ,foooarte fertil si bine drenat.
De asemenea pe timp de vara se uda din belsug iar iarna aproape de loc dindu-i-se repausul hibernal necesar intr-o camera racoroasa.
Acum..........cum o vrea dinsul :mrgreen: Ce sa mai zic?
 

tinaM

Member
Bravo, fata buna, iti trece repede supararea. Ceva poze cu el inflorit?

Dupa ceva ani cu al meu calistemon, initial un pitic de 30 cm cu tot cu ghiveci, cel halit de pasarele in primavara asta, eu tot nu am inteles pe care ramuri infloreste, adica chestiunea aia numita "inflorire" are loc pe cele vechi de un an sau cele formate in anul infloririi?

A, si din peregrinarile mele pe net pot spune ca ii place sa fie parlit binisor, zice-se ca-i dau ramuri mai viguroase si mai harnice la inflorit dupa incendiu. Ma rog, chiar asa nu l-as chinui, dar si pasarelele si-au facut bine treaba, al meu are acum multe, multe ramuri noi. Credeti ca as mai putea spera anul asta la ceva floricele???
 

tinaM

Member
Serios :visator: Am sa astept. Are nevoie de ingrasamant mai special? I-am pus, ocazional, apa ce mai ramanea de pe la orhicee dar poate are nevoie de altceva.
Tina, al tau a inflorit? Adica, la tine acasa...?
 

Tina

Active Member
Da, a inflorit.. tinut in casa (adica nu afara, la aer), soare mult si apa si a inflorit.. de 2 ori anul ala, chiar.. de-asta ziceam ca ai sanse.. :wink: :D
 

tinaM

Member
Saru'mana pentru incurajari, Tina.
Desi poza e nitel mai veche, am sa va arat unul dintre "frizerii" calistemonului:
. Inca nu s-a prins ca l-am mutat in spatele blocului. Ca urmare, acum arata asa: . Si dupa vorba Tinei, acum asteptam floricele :visator:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Arata superb............fata de ale noastre :( .Mai fetelor si..........baietilor. :rofl: .Hai sa nu fac discriminari desi nu stiu citi dintre ei citesc pe aici :wink: ce se intimpla cu aceasta planta oare ?Exista vreo explicatie?
Daca va uitati la poza pusa de Dya o sa ziceti ca noi suntem nebune.Dar va contrazic nebuneste :evil: ..Nu,nu si iar nu.
Este un calistemon frumos,bogat, cu frunzis,etc,etc...al meu si cu boboci nenumarati (cred ca si al ei,nu?) si totusi........... :cry: :cry: :cry:
A chelit complet dar inca este viu.Sa mai sper?
Al ei?Nici nu vreti sa stiti..........Dar este chiar ultimul ultimul pe care il cumpar daca cumva se intimpla ceva cu el.Eu inca mai sper sa traiasca si sa faca frunze noi :)
 
Sus