Callistemon

cornelia

Fondator
Membru staff
Mai, se pare ca doar la mine a rezistat 2 sezoane.
Gabiuta marturiseste ca dupa aia l-ai schingiuit. :p
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dupa ce a sosit la mine.Corect :!: Insa inainte de a deceda :mrgreen:

De fapt ala a si fost motivul (tunderea)ceea ce inseamna ca e un sensibilos de felul dinsului :wink: ca altceva :?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu l-am mai tuns ocazional, ca am tot dat lastari din el. Si nu s-a suparat asa de tare. Poate ca udarea e o problema ca si eu am observat ceva ciudat in privinta solului cu care a venit planta. Semana mai degraba cu scoarta de copac decat cu un sol obisnuit pentru copacei. :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da Cornelia asa e.
Asta al doilea cumparat din Spania are exact asa cum spui un fel de scoarta :? .
Celui dat de tine i-am schimbat primavara trecuta aproape tot pamintul si l-am tuns mai.......... radical. :oops:
Acestuia nu i-am schimbat si nici nu ii voi schimba substratul.I-am adaugat doar niste pamint de florarie pe deasupra ca erau radacinile "la vedere".
Eu l-am luat cu Mymo odata.Din cite stiu nici ea nu a facut nici o schimbare.Si totusi..............
 

Viovett

Member
Vin si eu cu o intrebare, l-ati pus la ODIHNA la aprox 10 grade si UDAT din cand in cand ?
Al meu ( care acum e al mamei :D ) asa pateste si e bucuros - are 3 ani de cand e la "noi".
Adicatelea vara afara, in soare si vant si ploi :oops: si iarna intr-o veranda rece, luminoasa, langa lamai, leandrii, sambac, etc udat din cand in cand- testul degetului :) .
Gabiutza ....la mine taiatul callistemonului a insemnat "scurtarea" unor crengute care-o luaserata razna nu casapire :rofl: ....
Si pe mine ma bate gandul sa-mi iau unul, dar unde sa le mai pun ???
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Eu nu l-am tuns absolut deloc.E la racoare,udat cam la 2 saptamani,si tot face figuri!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu jur ca nu ii mai fac nimic decit il "dragalesc" cind ajung pe la el.............. :) .Adica ma uit si vad ca e de bine si fug repede sa nu mai apuce vreo idee :mrgreen:
 

Tina

Active Member
Al meu a fost la racoare, udat mai rar si necasapit.. si tot si-a dat duhul..
Nu stiu daca mai avea radacini bune, ca atunci cind l-am vazut cum e, de nervi, l-am aruncat.. sa nu il mai vad.. :x :x :x
 
D

dyayzh

Guest
Cine are un callistemon mare si frumos sa ne spuna si noua, celor cu plante de "cresa" cum sa o crestem mare si frumoasa? :wink:
 

Viovett

Member
Uf, Dya, eu as zice, legat de callistemon si nu numai, ca e f important de unde il cumperi.
Am cumparat pentru mama unul in 2007. L-am luat de la o sera din Germania si m-am "ofticat" pentru ca am dat pe el 24 de Euro - la 30 de cm si dupa chinul cu avion etc, adus, predat doritoarei, la scurta vreme am vazut unul mai mare la Decoflora la aprox 14 Euro ... Si cel luat de mine e Captain Cook ( cel cu frunzele rosiatice) care nu infloreste pana-n toamna - pe la sf lui iulie se cam termina florile. Adica am socotit eu la vremea aceea ca am facut-o de oaie...ca aveam si eu o luuuuunga lista de "dorinte" si n-am luat nimic :( .
DAR, al ei traieste si creste ( cam greu, dar asta e varietatea, necitind prea mult despre el inainte sa-l cumpar, am ales varietatea cea mai putin florifera si cu crestere greoaie :rofl: ), vara sta pe terasa in plin soare si iarna sta in mansarda la rece - peste 0 dar nu mult ( poate 4 grade cand e frig). Il uda rar iarna si vara zilnic la rand cu celelalte.

Am concluzionat dupa ani de "gradinarit" si esecuri, ca e f important sa iei material genetic bun. Revin la parerea mea ca materialul care vine la noi e cultivat "la metru", plantele sunt importate la preturi f mici, de regula pe filiera olandeza ( dar si italiana) si ajung la preturi mari doar pentru ca adaosul importatorilor si retailerilor e nesimtit.

Asa ca nu va mai faceti mea culpa, pur si simplu sunt plante de consum. As zice ca dimpotriva, daca izbutiti sa le pastrati e un noroc.

In orice caz, nici callistemonul nu e planta de apartament( desi topicul e pus aici :D ). Doar daca peste iarna balconul in care-l puneti e inchis cu cornier si sunt cateva grade peste 0. Alminteri el din cate stiu eu nu vrea mai mult de 7 grade. Si vara muuuult aer, nu "efect de sera"
I-as mai lua un citrinus, dar nu cred ca ajung f curand "pe langa o sera" si de aici parca n-as vrea..sa postez anuntul decesului dupa cateva luni.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Hai sa va zic de acest calistemon cumparat de la o sera din Zaragoza/ Spania.Presupus a fi netratat :roll: .Identic cu cel al lui Mymo.Aceeasi sursa :) .

L-am tinut udindu-l foarte rar intr-un loc destul de luminos si racoros.Deci perioada de repaus.Ok..
Scos afara si dat doua frunzulite care intre timp s-au uscat.Dar asta este altceva :mrgreen:
.Acum :? nu are nici o frunza dar nici mort nu e.Banuiesc ca se "regenereaza" foarte greu.Nu i-am schimbat substratul de teama.Este destul de dens,fibros si ma gindeam sa ii pun unul cu un drenaj mai bun.Nici de udat nu il ud prea mult mai ales in aceasta perioada.
Eu nu vreau cu el experiment ci vreau planta fiindca imi place enorm si mai ales cum ii miros frunzele :D
Asa ca sunt in dilema:sa ii schimb substratul sau nu? :?
Greu de decis.........
 

mymo

Active Member
Mymo numai are :cry:
Trebuie tras de urechi omu' care l-a adu ca l-a al tau a facut boscoane si la al meu nu :evil:
 
Sus