Calliandra

cornelia

Fondator
Membru staff
Sunt curioasa, cum va impacati cu Calliandra? Eu stiu ca e o combinatie de Mimoza + Callistemon :rofl: adica are nevoie de soare si temperaturi relativ scazute iarna si nu foarte ridicate vara. Si ma tot ciondanesc cu cineva care o vrea ca s-o puna in balcon.

"
- Mai, Calliandra e pom si nu-i place in balcon.
- Nu, eu vreau Calliandra.
"
Na belea acum! Voi ce ziceti?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
In primul rand ce cauta aici?Nu-i planta de interior nici din greseala,hai ca pe balcon poate ca mai merge....
SI IO VREAAAUUU!!!! :cry:

Cred ca se poate adapta pe balcon,dar sigur nu ar fi asa de frumoasa ca si afara,pe o terasa de exemplu.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai, mama Iudit, un' sa pun bietul topic daca noi inca nu ne-am lamurit ce hram porta? Ca nici de exterior nu e. Nu?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Eu zic ca ba da,da si tu o cautare ca sa te lamuresti.E de terasa,si se paote adapta foarte bine in ograda mea(va rog,daca stiti vreo sursa,numa ce am vazut-o si am deja pata pusa).
 
D

dyayzh

Guest
Si ce daca e de terasa...parc...balcon...gradina....tot o vreau si eu :oops:
Sa gasim un site de unde se poate cumpara :wink:
 
D

dyayzh

Guest
ce gasii rapid despre ea:

se cultiva intr-un loc foarte luminat cu soare direct cateva ore pe zi. Nu suporta mai putin de 15 grade. E un arbust de talie mica, maxim 75 cm inaltime. Toamna capata o culoare alba. Nu-i cad frunzele iarna, fiind mereu verde. Dupa primavara ii putem administra o data la 20 - 25 de zile ingrasamant bogat in azot si potasiu, diluat in apa de udare.
Daca dorim sa cultivam aceasta planta la ghiveci, trebuie sa o udam mai des decat daca ar fi cultivata in gradina. Udarea se face rar..la 2-3 saptamani, dar foarte bine, pamantul din ghiveci sa fie ud in totalitate si profunzime. Intre udari e obligatoriu sa lasam pamantul uscat 2-3 zile. Se planteaza in turba 4 parti si una substante organice. Datele sunt pentru o planta de marime medie.

La dorinta ma documentez mai in amanunt :wink:
 

Floria

Active Member
Am avut-o eu. Creste prea repede si prea inalta, bea prea multa apa, infloreste si ii zboara puful prin balcon.... nu mai vreau !
 

tinaM

Member
Pai parte cu crescutul, cat de inalta, suna bine; apa... nu-i bai, se gaseste; partea cu infloritul suna cel mai bine. Pufu... ei, da, pufu`...:rofl: Da` nu-i gasim noi leac de puf din cate capete suntem noi pe-aici? :nu-mi_place:
 

sorina

Active Member
vreun butas de vinzare nu mai are nimeni :?: :?: :?: sau la scimb ??? daca tot v-ati plictisit de ea ???? :( :( :eek: :eek: :eek: :eek:
 
Sus