Calitatea apei

cornelia

Fondator
Membru staff
Mflorian

Calitatea apei folosite la udarea plantelor este importanta deoarece aceasta schimba compozitia chimica a solului. Apa de la robinet (sau cea din fintina) contine o cantitate mai mare sau mai mica de calcar. Deoarece cantitatea de pamint dintr-un ghiveci este limitata, schimbarile nedorite apar destul de repede. Pentru plantele acidofile (azalee, gardenie, citrice etc) aceste schimbari sint fatale.
Remedierea problemelor este schimbarea solului, operatie care se face, de preferinta, primavara. Chiar daca folosim apa adecvata pentru udare, solul trebuie schimbat deoarece este saracit in substante nutritive si compactat.
Preintimpinarea problemelor se face prin folosirea apei dedurizate. Apa de la robinet, neprelucrata, se va folosi doar pentru putinele plante care prefera sol calcaros (ex. garoafa, liliacul ).
Apa dedurizata se poate obtine astfel (in ordinea eficientei):
-1 prin colectarea apei de ploaie (cu exceptia zonelor puternic poluate).
-2 prin prelucrarea apei de la robinet astfel:
a) din material textil se confectioneaza o punga de marimea unei pungi de zahar de 1 kg. Se umple cu turba si se leaga la gura. Se cufunda intr-o galeata cu apa de la robinet si se lasa 2-3 zile, dupa care apa se foloseste la udat. Dupa 7-8 galeti de apa se schimba turba din punga.
b) se fierbe apa si se raceste. O mica parte din calcar precipita pe peretii vasului, dar cel mai importnt efect al fierberii este eliminarea clorului. Partea de calcar ramasa in apa se neutralizeaza cu o lingurita de otet la 2 litru de apa.
 

angela draganoiu

Active Member
din experienta de pina acum "apa de turba" dupa indicatiile lui Florian este, din punctul meu de vedere, cea mai buna solutie de a imbunatati apa de la robinet.
am folosit si apa fiarta si racita la care am adauga otet insa plantele mele nu au fost prea fericite, in schimb cu apa de turba se simt foarte bine.
 

Roxana

Active Member
Nu stiu daca apa plata este buna sau nu pentru plante, dare oricum nu contine atata clor.
Eu folosesc apa decantata pentru udarea plantelor.
 

angela draganoiu

Active Member
am citit ca unele persoane folosesc apa plata, eu n-am incercat. daca faci raportul cost / cantitate ai sa vezi ca nu e economic sa cumperi apa plata pt udat plantele. daca ai putine plane merge dar cum au unii multe plante ar trebui sa cheltui o suma mare la fiecare 2-3 zile.
eu prefer apa de turba.
 

mflorian

Member
O sursă gratuită de apă distilată este condensul care se scurge din instalaţia de climatizare.
 
Sus