Calendarul lucrarilor in Gradina Luna Martie

Cat de activi sunteti in gradina lunii Martie ?

  • Nu stau mult pentru ca am si servici

    Votes: 0 0,0%
  • Stau cand este frumos afara

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0
  • Poll closed .

emundin

Member
Pentru ca soseste primavara si natura se trezeste la viata noul ciclu vegetativ incepe si cu inceperea primaverii sunt atat de multe lucururi ce trebuiesc facut in gradina:)


:arrow: Daca aveti boungavillea care creste la temperaturi modarate trebuie tunsa pentru a avea explozie de flori.

:arrow: Cand temperatura a ajuns la 15 grade si gazonul nu este umed, puteti curata gazonul cu grebla indepartand ramurile si fruzele care s-au depozitat pe acesta in timpul iernii. Cu aceasta ocazie veti smulge si micile vlastare de buruieni care pot exista.

:arrow: Controlati foarte bine prezenta buruienilor, atat din zonele pavate, cat si de pe carari. Folositi tratamentul impotriva lor numai dupa ce ati facut o lista cu ponderea fiecarei buruieni din gradina.

:arrow: Daca vremea va fi buna si stabila, aplicati pe gazon un ingrasamant si un tratament impotriva muschiului de gazon. Tundeti iarba crescuta de curand daca a ajuns la 5cm. Normal este treapta cea mai inalta a masinii de tuns iarba.


:arrow: Incepeti constrirea compostierei (daca nu aveti deja) pentru ca este momentul sa o umpleti in luna martie, asta insemnand ca in toaman veti avea humus pentru pregatirea iernii.

:arrow: Si in anotimpul mai rece se finalizeaza procesul de curatare al arbustilor care infloresc vara - trandafirul chinezesc si cateva secii de clematide.

:arrow: Gradina alpina (daca aveti) trebuie acum aerisita si trebuie imprastiat putin pamant amestecat cu nisip, turba si substante animale sau vegetale.

:arrow: Martie este timpul perfect pentru a se multiplica tuya si buxus.

:arrow: Este momentul perfect pentru cultivarea plantelor anuale. Plantare o veti face direct in pamant, folosind compost de pamant bine amestect cu nisip.

:arrow: Daca plantele au inflorit deja, le veti planta unele langa altele pentru a forma un frumos buchet floral.

:arrow: In luma martie tot ce se planteaza nu trebuie sa aiva numar par asa ca limitativa la numar de plante impare si la numar impar.

:arrow: Daca ati plantat in toamna sau aveti tufisuri care infloresc primavara, tundeti-le bine pentru a readuce prima lor inflorire nu se taie forsitia, dracila sau liliacul deoarece florile acestor plante pot fi reduse la numar.

:arrow: Trebuie sa va faceti o lista cu ce plante florale dorit sa mutati din un loc in altul. incercati sa nu folositi metoda de aranjamet linear ci un aranjament cat mai natural prin crearea unor zone de dimensiuni diferita si forme diferite prin a crea mici gradinite in gradina voastra.

:arrow: Este momentul potrivit pentru a pregati pamantul pentru sadirea plantelor acidofile.

:arrow: Daca aveti gradina de zarzavaturi este momentul sa le plantati cand rasadurile au deja 5-8 cm.

:arrow: Varfurile plantelor perene trevuie taiate, indepartand cu degetele partea superioara. In acest fel se vor obtine plante robuste si nu foarte inalte.

:arrow: Folositi un ingrasamant bogat in potasiu pentru plantele care au bulbi, vor inflori magnific si bulbul va ramane sanatos.

:arrow: Verificati daca aveti multe rame in zona plantelor cu bulbi. Daca exista rame atunci trebuie sa cumparati niste cosulete in care se pun bulbii asa vor f protejati de animalele care ar putea sa le devoreze.

P.S. Daca imi mai aduc aminte de ceva o sa reeditez topicul :p


Bafta la Gradinarit!
 
A

Anonymous

Guest
Emundin apreciez efortul si timpul pe care le-ai alocat pentru a ne ajuta cu sfaturi utile.
Am urmarit atent cele precizate de tine si as avea cateva intrebari,daca se poate:
1.La punctul 8 din expozeu,privitor la buxus,tu propui "metoda scoala",eu in toamna am incercat,astept primavara sa vad ce s-a prins.Daca stiam ca buxus-ul se inmulteste dupa tunderea de primavara,la ora asta eram departe.
2.La punctul 12 eu nu prea am inteles,sa tund sau nu, de ex.un liliac plantat asta toamna,parca l-as tunde dupa prima lui inflorire,ca i-au mijit deja bobocii.
3.Daca fol.ingrasamant cu potasiu se duc si ramele,sau doar intretin bulbii?Pt.ca am destule?
4.Pentru unele zarzavaturi cred ca este prematura plantarea in martie.
5.Numarul par/impar e o cutuma a locului sau ceva aprofundat,intreb pt ca si mie,socrul meu, mi-a spus ca samanta de castravete se pune cand Luna e in crestere,busuiocul se seamana dupa Sf.Gh.,s.a.m.d.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Citind ce ai scris tu Defne in privinta liliacului.Stiu ca florile trecute nu se tund cu foarfeca ci se rup cu mina.Explicatia sa fie oare pentru o mai buna viitoare inflorire?Oricum ea mi-a fost data de catre un horticultor :D
Iar pentru zarzavaturi poate spre sfirsitul lui martie direct in gradina.Daca vremea permite.Altfel in rasadnita.
 
A

Anonymous

Guest
Gabiuta,
Morcovul,patrunjelul,pastarnacul,ridichiile,ceapa,ustoroiul,salata,aromatele, merg bine,dar ardeii,rosiile,vinetele si celelalte?Pentru cele din urma eu cumpar rasad si la sfarsitul lui aprilie il plantez,chiar mai.
Conopida,praz,gulii,vinete,varza ,ardei,rasad le-am pus in iunie.
La liliac,si eu ca si tine,cu mana,ca si la trandafiri,de altfel.
 

emundin

Member
Defne a spus:
Emundin apreciez efortul si timpul pe care le-ai alocat pentru a ne ajuta cu sfaturi utile.
Am urmarit atent cele precizate de tine si as avea cateva intrebari,daca se poate:
1.La punctul 8 din expozeu,privitor la buxus,tu propui "metoda scoala",eu in toamna am incercat,astept primavara sa vad ce s-a prins.Daca stiam ca buxus-ul se inmulteste dupa tunderea de primavara,la ora asta eram departe.
2.La punctul 12 eu nu prea am inteles,sa tund sau nu, de ex.un liliac plantat asta toamna,parca l-as tunde dupa prima lui inflorire,ca i-au mijit deja bobocii.
3.Daca fol.ingrasamant cu potasiu se duc si ramele,sau doar intretin bulbii?Pt.ca am destule?
4.Pentru unele zarzavaturi cred ca este prematura plantarea in martie.
5.Numarul par/impar e o cutuma a locului sau ceva aprofundat,intreb pt ca si mie,socrul meu, mi-a spus ca samanta de castravete se pune cand Luna e in crestere,busuiocul se seamana dupa Sf.Gh.,s.a.m.d.
Buna Dimineata Defne...
raspunsuri la punctul 1. buxus ese prinde intradevar cel mai bine dupa tunderea de primavara .. la fel ca si tuya el nu trebuie taiat ci smuls ca partea ranita sa aiba cat mau multa putere de a atrage apa. se planteaza un vlastar langa altul la distanta de 6-7 cm in un sant de 6-7 cm de nisip.Daca afara este umed sau ploua nu se pune apa. Daca ai si un accelerator de inradacinare este binevenit. Buxus oricum creste foarte incet asa ca ai nevoie de rabdare.
raspuns la puctul 1. Liliacul in primii2 ani de viata nu se tund abia dupa doi ani in tomana se tunde de la ultimul mugur pana la ras-penultimulo iar in primavara se mai umbla la el dar prin ruperea mugurilor.Niciodata mugurii florali. P.s daca face pui trebuie taiati.
raspuns la punctul 3 Doar intretin bulbii ramele vor fi in extaz:p
raspuns la punctul4. am specificat daca vremea este de peste 14-15 grade constant.
iar la ultima este adevarat cel putin eu numai asa fac si toate plantele imi cresc ca niste nebune :p la rasaduri de legume nu are importanta numarul lor:p

Mercy
 

isabella

Active Member
Gabiuta a spus:
Citind ce ai scris tu Defne in privinta liliacului.Stiu ca florile trecute nu se tund cu foarfeca ci se rup cu mina.Explicatia sa fie oare pentru o mai buna viitoare inflorire?Oricum ea mi-a fost data de catre un horticultor :D
Iar pentru zarzavaturi poate spre sfirsitul lui martie direct in gradina.Daca vremea permite.Altfel in rasadnita.
Eu nu stiam a se rupe cu mana... :oops: Multumesc :D

emundin , multumim pentru consiliere,e necesara :D
 
Sus