Calendarul lucrarilor de toamna in gradina

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Vrem nu vrem a venit toamna,in afara de culesul roadelor ce alte lucrari vom mai efectua in gradini?
 

Blitz

Active Member
Toamna, cam asta as avea de facut:
1. De scos bulbii de dalii- stie cineva cand este momentul optim?
2. De scos toate plantele anuale (tagetes, petunii- cam atat am)
3. De pus bulbii (nu m-am putu abtine si am mai cumparat ceva bulbi de lalele si crocusi, desi habr nu am unde o sa le mai pun)
4. De "culcat" gradina- trandafirii tunsi, apoi frunze si resturi la radacini, apoi pamant peste, pana obtin niste movilite sub care trandafirii 'sforaie" cuminti.
5. De verticutat gazonul- teoretic ar trebuie la sfarsitul lunii septembrie- poate siti voi mai mult
6. De aranjat pentru iarna "pseudo"compostul...
Poate mi-au mai scapt cateva puncte...
 

Blitz

Active Member
Metoda bunicii mele era cu tunsul trandafirilor primavara. Soacra mea m-a invatat cu tunsul toamna. Rezultatul este cam acelasi, din cate am observat. Avantajul tunsului toamna este pentru mine faptul ca pot sa- "culc" cat mai bine. Eu nu am trandafiri "pe picior", ci stil "tufe".
 
A

Anonymous

Guest
daliile si gladiolele se scot cam prin octombrie ,daca vezi ca sunt sanshe de frig,altfel cam dupa prima bruma mai zdravana
io stiu ca trandafirii se taie acu daca vrei sa-i inmultesti si primavara ca sa vezi ce a inghetzat
iar bulboasele se pun cam pana in noiembrie(totul e sa nu inghetze pamantul si sa ai dificultatzi la sapat)
la mine infloreste visinul a 2 oara ,semn ca e toamna lunga
anualele le potzi lasa inca,la mine s-au suscat petuniile puse in primavara si acu le dau pui dupa ce au fost tunse
eu le las pana da gerul pe ele,oricum n-am cum sa le salvez si unde sa le pun sa le mai prelungesc vremea
 

aleynad

Active Member
Moderator
si eu sunt de acord cu Blitz, trandafirii ii tund toamna ca sa-i pot musuroii mai bine (oricum am vazut ca si cei din parcuri sunt tunsi tot toamna )

in toamna asta:
1. am de curatat gradina de legume(bagat totul la compost :) )
2. de taiat trandafirii in octombrie
3.de plantat bulbi de crocusi si irisi
4.de scos bulbii de gladiole
5.de sapat gradina de legume :)
6.de plantat glicina
7.de scos irisii si de rarit si impartit la forumiste :wink:
8.....
etc....
 
Sus