Calcea calului (caltha palustri)

adrianam

Well-Known Member
Stiti cumva cum se numeste?
Am gasit-o in zona submontana, in zone mai umede sau chiar mlastinoase, saptamana trecuta.
Floarea este de un galben extraordinar de frumos si de intens iar in zonele mlastinoase este mult mai bine dezvoltata decat acolo unde este doar umed:

, ,
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: O necunoscuta galbena

seamana cu untisorul (ficaria ranunculoides) dar totusi nu e ea, florile sunt putin diferite, cu mai putine petale. Dar probabil e din aceeasi familie
 

carla

Active Member
Re: O necunoscuta galbena

Eu o stiam de calcea calului (caltha palustri)
Am vazut saptamana trecuta o zona intinsa plina de floricele din astea, pe marginea unei mlastini
Mi-am marcat-o bine in cap si cand imi voi face lac (la un moment dat :fluierat: ) o sa-mi iau de acolo
 

cistele1

Member
Re: O necunoscuta galbena

Da, asa este, e vorba de caltha.
Am si eu una in gradina dar nu stiam cum se numeste. Acum 2 saptamani mi-am cumparat niste Ranunculusi si am fost foarte uimita sa descopar pe internet ca aceasta caltha e ruda cu ei.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: O necunoscuta galbena

E foarte frumoasa, oricum. Daca zici insa ca are nevoie de zona mlastinoasa, ma limitez la o admira in poze.
 

cistele1

Member
Re: O necunoscuta galbena

La mine sta langa zidul unui gard si o ud doar din greseala. Nici ploaia nu prea bate acolo.
A ajuns acolo ca buruiana si pentru ca am vazut ca a inflorit frumos (arata bine si apoi, ca frunze) am lasat-o.
 

adrianam

Well-Known Member
Re: O necunoscuta galbena

Gradinar, eu am vazut-o si in niste zone in panta, deci acolo clar nu avea cum sa fie mlastina. Numai ca acolo era mult mai mica decat cea care era in mlastina.

Foarte greu am reusit sa luam pentru ca nu aveam nici o lopatica la noi, doar cu mainele a trebuit sa scormonim in mlastina! :rofl:
Iar radacinile erau adanc infipte in noroi! :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: O necunoscuta galbena

O sa fac o excursie prin padure ca doar e langa casa acum - poate am sansa sa ma intalnesc cu ea :D . Multumesc, Adriana!
 
Sus