calathea fenomen neobisnuit?

vivi23ro

Member
am si eu o calathea medalion edge crd ca ii zice, din acea cu frunze mari si inalta, si am observat ca pe frunzele dinspre geam batute de soare si care sint putin uscate pe margine mi s a parut ca vad pe spatele frunzelor muulte puncte parca erau intepaturi, am intors frunza si era plin a de un fel de praf -bucatele de ceva albicios ce semana cu zaharul, am gustat chestia si era dulce, de ce se face asa ceva pe frunze si daca ala e intr adevar zahar
 

Kati

Active Member
Pe Ctenanthele meu exista asa ceva de cand o am. Totdeauna pe frunzele mature. Nu este o boala, m-am convins de asta supraveghind-o atent ani de zile. Planta secreta niste "chestii" zaharoase din motive numai de ea stiute. Pana acum am crezut ca doar Ctenanthele se comporta astfel. Am avut candva si eu o specie de Calathea, insa frunzele ei erau totdeauna "curate", ca sa zic asa.
De fapt prima data apar niste puncte minuscule si in jurul lor pete lipicioase din care se cristalizeaza mai apoi acel "zahar" sau ce-o fi. Degeaba am sters lipiciul de pe frunze, ca se face la loc dupa un timp.
 

Simona D.

Member
Eu am intalnit fenomenul asta la Hibi ( si se pare ca nu doar eu ). Dar eu nu am gustat chestia respectiva :rofl: deci nu stiu sa spun daca e dulce :wink:
 

angela draganoiu

Active Member
eu am intilinit chestia aia "zaharoasa" pe un cactus limba soacrei. n-am gustat insa cind l-am luat de acolo era lipicios ca zaharul.
am mai intilinit fenomenul asta si la alte plante. nu pare sa fie o boala caci plantele se simt bine.
 
Sus