Calathea Crocata "Candela" se usuca

ruca

New Member
Buna !
M-am gandit sa va sciu pentru ca paote ma ajuta care va dintre voi cu plantuta ema draga. Am o calathea crocata candela careia de cand i-au trecut floarile are o "mica" problema - i se usuc frunzele desi o ud regulat si are parte de lumina intensa dar nu directa. Precizez ca i-am mai pus si feritilizatori o data la 2-3 saptamani, dar fara sa depsesc concentratia. M-am uitat atent la planta si nu vad sa misune nimic pe ea, doar ca se usuc multe dintre frunze de la varf catre margini.
Va rog da-ti-mi un sfat pt ca sunt tare necajita si vreau sa o salvez :cry: !
Multumesc anticipat
Ruca
 

lili

Member
Re: CALATHEA CROCATA CANDELA SE USUCA!!!

ruca a spus:
Buna !
M-am uitat atent la planta si nu vad sa misune nimic pe ea, doar ca se usuc multe dintre frunze de la varf catre margini.
Va rog da-ti-mi un sfat pt ca sunt tare necajita si vreau sa o salvez :cry: !
Multumesc anticipat
Ruca
Aceasta categorie de plante au un regim de viata cu reguli stricte. Au nevoie de multa umiditate in aer, multa caldura si iluminare corespunzatoare....adica penumbra.
Uscarea frunzelor de la varf catre margini reclama umiditate prea mica. Foloseste o farfurie sau o tava ( mai mare ca de obicei) in care pui pietricele sau bilute de argile si peste care le umezesti mereu.
O alta metoda este gruparea plantelor...compostul umed si frunzisul plantelor creste valoarea umiditatii aerului dintre ele.
Succes!!!!!! :wink:
 

Chiquitita

Member
Ciao! Am si eu o Calathea numai ca a mea se usuca de la baza spre varf. Anul trecut a pierdut toate fruzele. Am zis ca am udat-o prea mult, dar nu. Nu stiu ce se intampla cu ea.
 

acacia

Member
Buna ziua.
Am si eu trei Calathea: crocata, zebrina si medallion, le ingrijesc astfel:
- sunt asezate la lumina,dar fara soare ( au fost puse inainte intr-un loc umbros si nu le-a mers)
-le ud la doua zile dupa ce 1-2 cm din pamantul de la suprafata e uscat(cum verific daca e uscat :iau putin pamant si il strang intre degete, daca lasa apa nu le mai pun)
- le pulverizez pe frunze in ziua in care nu le ud ( le pulverizam mai des, dar mi s-au brumificat frunzele si incepeau sa-mi putrezeasca de la baza spre varf)
- pentru a suplini umiditatea am in jurul lor cateva vase cu apa.
-daca mediu este uscat pfrunzele incep sa se adune ca un cornet, iar pe margine se usuca.
-am pus si eu pietricele in farfurioara, dar uneori apa depasea pietricele si nu e indicat :| as aca am renuntat
Nu stiu daca aceasta este cea mai buna metoda de a le ingrijii, dar la mine da roade.
Mult succes!!
 

asarmes

Member
am si eu probleme cu crocat si medallion - daca stie cineva ce pot face va rog !

http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... bWq_ph.jpg

http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... GHe_ph.jpg

eu le ud cand se usuca pamantul, la 3-4 zile ca e destul de cald la mine(20 grade), le pulverizez cu apa tot atunci - e prea rar?

le-am pus la toate florile pietricele de caolin - noi folosim la portelan si sunt exact la fel cu cele din argila rosie, mentin umezeala dar nu am vazut imbunatatiri.nici nu strica, ce-i drept, ma ajuta mai mult la udat - cand sunt uscate ele, sigur trebuie sa ud plus ca le-am pus pentru umiditate.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu zic ca nu neaparat temperatura e o problema cat aerul uscat. La 20 gr pamantul se usuca in cateva zile, dar umiditatea in aer e de numai 40% (atat e de obicei in casa). Plantelor le place peste 60%. Ia-ti un pulverizator cu jet fin si stropeste plantele cam la 2 zile. Indeparteaza portiunile uscate.
 

asarmes

Member
Cornelia,

multumesc. o sa incerc si sfatul tau. pana la urma cu toate plantele mele cred ca e o singura problema - le dau prea multa atentie:ba le ud des, ba le ciupesc, te miri ce la mai fac.

mersi oicum
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Eu a cumparat in vara o Calathea zebrina Warsewiczzii de la magazinul Ambient. Era frumoasa foc si nu am reusit sa ma abtin :oops: . In 6 luni s-a cam ciufulit, cred ca are nevoie de mult mai multa umiditate. I-am pus bile de argila umede dar cred ca nu e suficient pentru ea. Consuma apa in nestire...l-a depasit de multa vreme pe arborele de cafea, considerat bautorul familiei. Intr-adevar soarele nu-i face bine, pe a mea cum o ating spre seara timid niste raze imediat se pleosteste toata.
Ca si concluzie o recomand celor care ii pot oferi foarte exact conditiile cerute si celor cu nervi destul de tari.
Mai am o Calathea cu frunze pieloase si este mult mai versata si mai rezistenta.
 

lelia

Well-Known Member
Calathea este o planta pe care o indragesc mult dar nu prea ma-m descurcat cu ea.
Cred ca problema lor este in aer,pentru ca desi i-se usuca frunzele ,nu moare ,ii dau mereu muguri noi care apoi lesina,deci tre lucrat la umiditate si temperatura ,eu inca mai experimentez :(
 

isabella

Active Member
Eu am o calathea roseoptica de vreo 4 ani si o mentin destul de bine. O tin iarna la 20 grade, la umbra neaparat pentru ca se pare ca nu ii plac razele soarelui si o stropesc cu apa ''rasuflata'' cam de 2 - 3 ori pe saptamana. De udat o ud cam la 5 zile, tot cu apa ''rasuflata''. Mie mi se pare o planta rezistenta, a facut fata si paduchilor lanosi... :D
 
Sus