calathea crestere nefireasca

sensei3

New Member
buna ziua anul trecut am primit o calathea .frunzele erau mari aproape rotunde frunzele de anul acesta in schimb sunt mai mici si mai lunguiete parca o ud si o stropesc regulat. unde gresesc? multumesc ptr rabdare.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
N-ar strica niste poze. Si ceva deltalii in plus privind ingrijirea. Am multe feluri de marantacee. Unele se dzvolta senzational, altele mai putin in conditii similare. Cert e ca in momentul cumpararii arata cum arata ca urmare a tratarii intensive cu hormoni si ingrasaminte, in conditii ideale, de sera. In functie de varietate unele sunt mai sensibile, altele mai viguroase. Au nevoie de timp de acomodare. Daca va intereseaza detalieri, pot sa va spun mai multe din experienta mea cu aceste plante.
 

sensei3

New Member
buna ziua multumesc de raspuns, o sa incerc sa pun si poze. de ingrijit o ingrijesc normal apa pulverizari dese pe frunze am folosit vitaflora ptr plante verzi si acum bionat.am mutat-o in alt ghieci in primavara in schimb nu m-am indurat sa raresc tufa formata si ma gandesc sa nu stea cumva prea inghesuita. am si o maranta tricolor dar aceea merge bine face si flori.
 
Sus