Calamondinul meu nu infloreste

Allyna

New Member
Acum un an de zile mi-am cumparat un Calamondin plin de fructe dintr-un supermarket. L-am mutat intr-un ghiveci mai mare, totul bine si frumos pana a inceput sa ii cada fructele apoi si cateva frunze. L-am mutat la lumina mai buna, am inceput sa il ud doar atunci cand pamantul este uscat la suprafata (am citit undeva despre asta), iar frunzele au incetat sa mai cada. Pare ca merge bine, a si crescut un pic, frunzele au o culoare frumoasa insa nu mi-a facut niciodata flori. Luna asta am inceput sa ii pun ingrasamant pentru citrice. Credetei ca asta a fost problema? In cat timp pot sa vad rezultate?
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu nu pun ingrasaminte deloc si face flori ca nebunu' Ii trebuie soare soare si iar soare, parerea mea
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Abia atunci ca coronamentul va fi echilibrat cu sistemul radicular , hrana va fi data periodic si la timp , va beneficia de lumina si de putina racoare.
 

LadyBug

Well-Known Member
Pai eu am dus un calamondin la serviciu de 2 saptmani si-l ud zilnic pt ca are un pamant foarte putin dens, care se usuca imediat; l-am pus in geam si are soare direct, mai ales dupa-amiaza.Acum e plin de boboci si mici mugurasi cu frunzulite noi. Asta fara ingrasaminte si fara sa-l mut intr-un ghiveci mai mare, e in ghiveciul cu care a venit de acum 2 ani. De la soare se incinge si a inceput sa i se sparga pur si simplu ghiveciul (e de plastic) atunci cand il iau in mana sa il ud, s-au rupt bucatele de unde l-am apucat, va trebui sa-l replantez. Si e o planta micuta dar a tot avut fructe si flori si asta-toamna. Pacat ca sunt acre.
 

Allyna

New Member
Si al meu e pus la geam si are lumina buna plus ca dimineata pana la pranz bate soarele direct pe el! Pamantul nu i se usuca imediat deci nu il ud zilnic... nu stiu ce nu ii convine :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu zic ca o poze poate elucida ceea ce noi nu vedem , odata ce intreaga imagine e buna va pot ghida pe mai departe
 

LadyBug

Well-Known Member
Uite si calamondinul meu inflorit pe 23 martie, e tare micut dar plin de flori, deja i s-au scuturat multe inainte sa fac poza. http://orhidee.sunphoto.ro/Citrice/102507249 Il am de 2 ani si face des flori si fructe, nu doar o data pe an. Problema e ca se usuca foarte repede pamantul, asa ca trebuie udat de 2 ori pe zi cand e soare, iar cum nu prea pot face asta, i-au mai cazut din frunze. A fost mancat si de melci, dar e un supravietuitor. La fel sunt toate citricele, sunt foarte rezistente.
Al tau are pamant din ala acid, special pt citrice? Mai poate fi udat cu putina zeama de lamaie diluata in apa.
 
Ultima editare:

Allyna

New Member
Acesta e bietul meu calamondin! Sper sa imi puteti spune ce nu e in regula :(
 
Ultima editare de un moderator:

Allyna

New Member
Cand l-am cumparat, mi s-a zis ca pot sa ii pun pamant normal de flori si asta i-am pus... e si asta o greseala?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
da e o mica greseala ,lamaiului nu ii place descompunerea sufocanta ori turba daca nu e ocupata rapid de radacini devine o materie inerta sufocanta care retine multa apa inutila si sufoca pana la moarte radacinile de citric iubitoare de oxigen

In mare parte acesta vine altoit , asa ca uneori conteaza si temp din solul ud
 

Allyna

New Member
da e o mica greseala ,lamaiului nu ii place descompunerea sufocanta ori turba daca nu e ocupata rapid de radacini devine o materie inerta sufocanta care retine multa apa inutila si sufoca pana la moarte radacinile de citric iubitoare de oxigen

In mare parte acesta vine altoit , asa ca uneori conteaza si temp din solul ud
Atunci o sa ii cumpar cat de repede pot si pamant pentru citrice! Ce nu fac eu pentru el :rofl: si o sa continui si cu ingrasamantul, poate, poate mi-o face si mie o bucurie :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am editat , tot nu ma lasa sa vad , posteaza intotdeauna pentru siguranta fie in chenarul de la Imagini , e acel relief dupa smilies si acolo introduci adresa pozei tale

Acum , legat de calamondin

Schimbarea solului prea des duce la schimbarea starii plantei in sine , un echilibru intre coroana si radacini duce la o stabilitate si o normalitate , ori inflorirea si parcursul firesc e deranjat de , poate , prea multa atentie.

Per ansamblu nu arata rau , in culorile expuse , planta e usor decolorata la foliaj pentru sezonul de iarna , de obicei lamaii acum au foliajul inchis la culoare, udarea as recomanda sa se faca foarte rar , o sa invatati ciclul lui prin lasarea pe uscat pana cand foliajul nu mai raspunde ca un resort(arc) la atingere si e cumva caduc

Atunci se poate si cantari ghiveciul pentru o aproximare si mai buna a volumului de apa remanent deoarece lamaiul are capacitati adaptive foarte foarte bune la conditii de seceta si slabe la conditii umede.

In cazul schimbrii cu un sol nou , recomand Agro Citrice , un vas ceva mai mic daca radacinile nu au ocupat volum mare altfel el va compensa prin foliaj si nu flori cresterea radacinilor in noul substrat

Dupa echilibrarea celor doua sisteme e bine sa cautati un ingrasamant cu prima si ultima valoare mare , gen 23-6-10 sau 17-7-27 care promoveaza atat o structura buna dar si o inflorire nu doar de calitate dar si cantitativa

Succees
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu se tunde nimic acum , daca ala e vasul pentru viitor va avea mult de lucru sa il umple atat cu radacini cat si cu o coroana compensatorie la sistemul radicular
 
Sus