Calamondin - regenerare dupa boala

Cristian C

New Member
Bine v-am regasit! In iarna trecuta v-am alarmat in legatura cu calamondinul nostru, care incepuse sa se usuce in mod accelerat, dupa ce l-am bagat in casa pentru iarna. Am primit sfaturi aici, pentru care va multumesc, si am reusit sa oprim uscarea cam pe la jumate.
Acum, ca l-am scos din nou pe balcon, a inceput sa creasca.
Problema este ca jumatate din el este uscat. Ramurile se rup fara probleme daca le indoi, semn ca sunt uscate complet. De pe tulpina principala, insa, chiar in directia jumatatii uscate, a dat, insa, o frunzulita.
Intrebarea este daca ar fi indicat sa taiem toate ramurile subtiri de pe jumatatea uscata, ca sa nu incomodeze regenerarea ce pare a fi inceput, sau sa mai speram ca nu toate ramurelele sunt uscate si are sanse sa dea lastari din ele?
Taiat, ar arata efectiv ca un pom amputat... In cat timp putem spera sa isi echilibreze aspectul?IMG_2894.JPG
 

crysty

Active Member
Buna dimineata, oricum nu isi are rostul sa tii niste crengi uscate pe el doar pentru faptul ca nu da bine la privit daca este tuns. Asta e, trebuie sa te acomodezi cu ideea ca sunt niste crengi uscate care nu isi au rostul decat daca vrei il impodobesti la Craciun :D
Cand incepi sa cureti ce e uscat, adica crengile, recomand sa le iei pe rand si sa le incerci sa le zgarii cu unghia mai spre baza adica aproape de tulpina.
Daca la proba zgariatului cu unghia nu se vede ca este verde sub coaja atunci tai creanga si poti sa o tai nu chiar de langa tulpina ci sa ii mai lasi acolo cativa centimetri.
Ca sa ii induci o lastarire si mai abundenta de exemplu se tund varfurile chiar si de la lastarii verzi dar asta nu e obligatoriu.
In zilele toride de vara daca stropesti cu apa pe frunze, stropeste si tulpina sa ii fie coaja moale incat mugurii sa razbata mai usor.
Atonik-ul este un puternic stimulator de crestere , era vreo 30 de lei pentru 200 ml , intreaba la fitofarmacie daca ajuta la accelerarea formarii noilor lastari.
 
Sus