Cad frunzele begoniei argintii

mugurciup

New Member
Buna ziua. Am cumparat acum 3 luni o begonie rex cu frunze argintii si se parea ca ii merge foarte bine in locul unde o pusesem provizoriu(in bucatarie),apoi am mutat-o si de atunci au inceput sa i se usuce frunzele una cate una .Poate ca nu are nici foarte multa lumina pentru ca nu este chiar la fereastra dar nu stiu daca din cauza asta si-ar pierde frunzele.De cateva zile se vad insa vreo 3 frunzisoare mici la baza plantei.Din cele vechi mai are cateva dar au inceput sa se usuce de la margini. Care ar putea fi cauza si ce sa ii fac,pentru ca nu vreau sa o pierd! Multumesc anticipat ,Mugurel :x
 
Daca ai cumparat-o ,mai mult ca sigur i s-au terminat rezervele de hormoni cu care sunt indopate ,trebuia schimbat si pamintul ,cu grija sa nu-i atingi radacinile .Preventiv pune o frunza sau mai multe la inradacinat ,in caz ca nu o mai salvezi
 

Roxana

Active Member
daca ai posibilitate, pune-o din nou acolo in bucatarie unde i-a mers bine si asa cu a zis si tudurachilarisa schimba-i pamantul, dar cu mare atentie sa nu se rupa radacinile. Sunt foarte sensibile si la curentii de aer rece.
 
Sus