Cactusi invadati de paduchi lanosi

minerva

New Member
Buna seara,

Am o problema cu o colectie de aprox 100 cactusi care de ceva vreme am observat ca au paduchi lanosi. Eu si prietenul meu am inceput intru-un mod frenetic sa cumparam cactusi de peste tot pt ca ne plac f mult. La vremea respectiva nu stiam ca i-am adus acasa cu daunatori cu tot. Cand am observat se raspandisera de la unii la altii si am inceput contraatacul.

Am citit pe forum de mospilan si l-am aplicat. S-au redus dar tot acolo colcaiau. Am citit pe forum de solutia apa cu sapun am aplicat-o si pe aceea, dar tot au ramas ascunsi pe ici pe colo. Am repetat mospilanul dupa aprox 1luna. Am vizitat un magazin de fitosanitare si mi-au recomandat o solutie FASTER 10 CE. Am aplicat-o si pe aceea si au ramas muuuult mai putini. Cactusii mai mici erau pusi in vase cate 7-8/ vas iar cei mari in ghivecele separate. Azi am scos bucata cu bucata toti cei mici si i-am spalat, le-am dat jos pamantul sa curat tot(unii aveau si la radacina cuiburi), si i-am scufundat putin in apa cu spirt.
Nu mai stiu ce sa fac cu ei si in ce ordine si cu ce solutii ca sa dispara definitiv. :oops: Ma scuzati ca am scris atata, poate nu era necesar dar voiam sa va puteti face o idee ca sa ma puteti ajuta. Aproape toti sunt diferiti doar cativa au dubluri.

Am o serie de nelamuriri :? de ex: trebuie sa scot si restu cactusilor sa ii spal la radacina sau sotutiile ii gasesc si acolo?
Cactusii care i-am scos deja cat timp pot sa ii tin fara pamant? pot sa ii dau cu solutii si asa?
In ce pamant e bine sa ii plantez inapoi?

V-as fi foarte recunoscatoare pentru niste sfaturi :)
imi sunt tare dragi si gandindu-ma retroactiv imi dau seama ca trebuia sa ii inspectam pe toti dar nu ne-a trecut prin cap ca ei se comercializeaza cu surprize cu tot :roll:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am avut si eu lanosi pe cateva stapelii, violete si pe un leandru! Pana in 2007 era un daunator complet necunoscut in gradina mea cu flori. Norocul a fost probabil ca fiind putini, i-am indepartat ... mecanic! Efectiv i-am curatat unul cate unul si dupa aceea am dat pe locurile afectate cu un tampon cu spirt.
 

minerva

New Member
aaa pai si eu umblu constant cu scobitorile pe la ei :D doar ca s-au bagat unde se intalneste planta cu pamantul si chiar si la radacini unde nu-i vad decat daca ii spal de tot... azi m-am apucat de scos din pamant si de spalat si mai am inca vre 60 buc si de aceea v-am scris ca poate ma opreste cineva cu o idee :)

ceea ce ma supara de asemenea este ca aici in oradea, unde locuiesc acum, nu stiu decat un magazin fitosanitar. Pe net undeva se pot cumpara produse de acest gen?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
rodica05 a spus:
Si acum sa-ti raspund:

Numai MECANIC poti scapa de ei.
In primul rand, ii inspectezi pe toti si vei care nu este "atins".
Ii scoti din pamant, speli bine-bine radacinile (NUMAI CU APA), eventual si trunchiul (fi fara grija nu se intampla nimic rau), dupa care ii pui la uscat, pe un ziar, la umbra - loc uscat si cat de cat caldut, dar nu mai caldut de 15 grade.
Daca mai scapa vreun lanos, il extermini mecanic (cu un betisor de frigarui, atentie insa, sa nu ranesti planta).
Ai putea sa amani pana in martie cand incep transplantarile.
Pamantul infestat il arunci!
Faptul ca ai lanosi nu inseamna numai ca ai cumparat toti cactusii infestati, ci ca mediul in care ii tii tu, le prieste enorm acestor bestii.
Este un loc umed, iar lor le place enorm. Va trebui sa aerisesti/ ventilezi incaperea, fie prin deschiderea geamului (nu acum iarna, dar vara sa fie in permanenta deschis), fie cu ajutorul unui ventilator.
Iti urez "spor la treaba" - ai ce face!!!!

Rodica
 
Sus