Cactusi in exterior (hardy)

Liviutz

New Member
Servus !

Anul acesta am finalizat tarziu in vara o parte din planurile pe care le am privind spatiile exterioare dedicate C&S la sediul din provincie, plantand cam in pripa plantele care ma "incurcau" prin sera.
La anul sper sa realizez si ceva special "hardy", deocamdata este cam eteroclit...Dar recomand calduros plantarea in exterior (fie si numai in sezonul cald primavara-toamna) a tuturor speciilor care se preteaza - si ma gandesc la mare parte din suculente, cactusi columnari, opuntii, ferocactusi, etc.

Va prezint ce a iesit printr-un filmulet flash:
http://rs560.rapidshare.com/files/28470 ... r_2009.swf

Enjoy !
 

sorina

Active Member
interesant , felicitari .
A mai practicat cineva asa direct in pamint .
Este mai bine ???
 

IZA

Active Member
Imi place mult amenajarea!!! Anul acesta am pus si eu in pamant doi cactusi si agavele si le-a mers tare bine. Cred ca voi amenaja si eu un colt pentru cactusi la anul viitor. Ma refer sa-i plantez in pamant :D Se vad pe aici
 

magda

Active Member
Moderator
Iza sa transplantezi cactusii. Echinopsul nu rezista peste iarna in exterior. Am vazut la cineva agave care stateau si peste iarna in pamant, dar erau protejate cu policarbonat.
 

gino

Member
Pentru a fi mai pe intelesul celor care sunt interesati de subiect, trebuie facuta o precizare.
Din grupul destul de restrans al cactusilor si suculentelor hardy fac parte acele plante rezistente la temperaturi negative si care pot sa treaca peste iarna plantate direct in sol sau in ghivece.
Aceste amenajari de mica sau mai mare anvergura poarta numele de rocarii sau stancarii si se realizeaza de preferinta in zone insorite sau usor umbrite. Amenajarea cere unele componente specifice: pamant de frunze, nisip, pietris, sparturi de caramida, roci sfaramate...etc
Rocaria trebuie sa fie ceva mai inalta decat restul suprafetei din jur pentru a permite scurgerea rapida a apei.
Deasemenea substratul trebuie sa aiba un drenaj cat mai bun, in caz contrar plantele vor fi in pericol. In general radacinile cactusilor si suculentelor sunt foarte sensibile la excesul de umiditate din sol.
Suculente care se preteaza la astfel de amenajari, sunt in primul rand majoritatea speciilor de Sempervivum, unele specii de Sedum, Delosperma, dar si unele plante alpine de la noi din tara, cea mai cunoscuta fiind Leontopodium alpinum - Floarea de colt.
Sunt si cateva specii de Agave si Yucca rezistente la temperaturi negative severe care se preteaza la astfel de amenajari.
Dintre cactusii, cele mai intalnite in rocarii sunt Opuntiile, dar si specii de Cylindropuntia, Echinocereus si Escobaria.
Pe aceasta lista destul de restransa se pot gasi si doi trei Gymnocalycium.
O astfel de amenajare, in lipsa plantelor hardy, poate servi din primavara pana in toamna si altor specii de cactusi si suculente, plantate temporar.
Cu siguranta se vor simti cu mult mai bine in sol decat in ghivece in perioada de vegetatie.
Daca aveti intrebari sau nelamuriri, Liviutz sau eu va vom raspunde cu placere.
 

sorina

Active Member
eu vroiam sa zic ca-mi suride ideea de a planta cactusii , TEPORAR in aceste rocarii , in rest intelesesem perfect despre ce este vorba dar oricum si oricind sunt binevenite orice informatii . Multumesc
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In poza lui Liviutz am vazut niste opuntii.Sa inteleg ca rezista iarna afara :eek: ???In pamint???? Am si eu trei dar pina acum nu am stiut ca rezista si pe timp de iarna plantate in gradina :? .Ar fi o veste super :D
Dar oare acesta rezista?
 

gino

Member
Ca sa fie cat mai clar, am sa incerc sa enumar plantele care pot sa stea fara probleme intr-o stancarie sau pur si simplu in ghivece :

Agave havardiana -23
Agave utahensis var. eborispina -23
Agave utahensis var. kaibabensis -23
Agave utahensis var. nevadensis -23
Aloinopsis peersii -23
Aloinopsis rosulata -23
Aloinopsis schoonesii -23
Aloinopsis spathulata -23
Delosperma anulare -23
Delosperma cooperi -23
Delosperma nubigenum -32
Dolichothele longimamma -25Escobaria missouriensis var. caespitosa -23
Escobaria missouriensis var. missouriensis -23
Escobaria missouriensis var. similis -20
Echinocereus triglochidiatus var. gonacanthus -23
Echinocereus triglochidiatus var. melanacanthus -23
Echinocereus triglochidiatus var. triglochidiatus -23
Escobaria organensis -23
Escobaria roseana -23
Escobaria vivipara var. arizonica -20
Escobaria vivipara var. buoflama -23
Escobaria vivipara var. kaibabensis -23
Escobaria vivipara var. neomexicana -23
Gymnocalycium bruchii -23
Gymnocalycium calochlorum -23
Gymnocalycium gibbosum var. fenellii -23
Gymnocalycium gibbosum var. gibbosum -23
Gymnocalycium gibbosum var. nigrum -23
Opuntia andicola -20
Opuntia arborescens -20
Opuntia compressa -25
Opuntia engelmannii -20
Opuntia humifusa -25
Opuntia imbricata -20
Opuntia macrorhiza -32
Opuntia pulchella -20
Opuntia rafinesquei -25
In afara celor mentionate, mai sunt si altele.
Majoritatea speciilor de Sempervivum si cateva varietati de Sedum.
 

gino

Member
Opuntia microdasys si subulata pot suporta in conditii de sol uscat si pe o perioada scurta de timp, pana la -12 grade, deci nu se preteaza...din pacate .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc mult de raspuns desi :cry: dar asta este.Oricum sunt obisnuite cu plimbarea :) .In casa-afara si invers :rofl:
 

celeste

Member
Liviutz a spus:
Servus !

Anul acesta am finalizat tarziu in vara o parte din planurile pe care le am privind spatiile exterioare dedicate C&S la sediul din provincie, plantand cam in pripa plantele care ma "incurcau" prin sera.
La anul sper sa realizez si ceva special "hardy", deocamdata este cam eteroclit...Dar recomand calduros plantarea in exterior (fie si numai in sezonul cald primavara-toamna) a tuturor speciilor care se preteaza - si ma gandesc la mare parte din suculente, cactusi columnari, opuntii, ferocactusi, etc.
Liviutz, oricat de eterocolit este, din punct de vedere estetic a iesit ceva frumos, cu impact asupra publicului amator. :D

Gino, deci sa inteleg ca mai sus numitele specii le poti lasa iarna pe un balcon deschis, nu terasa, doar in ghiveci ? Sau trebuie protejate ghivecele in vreun fel ca sa nu le inghete radacinile ?
 

gino

Member
Plantele mai sus amintite pot sa reziste cu succes direct in sol, sau in ghivece / jardiniere, fara a fi protejate de frig ci numai de umezeala in exces. Daca substratul va fi uscat, nu vor fi probleme.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sorina desi au citiva ani buni nu au inflorit niciodata :(
Gino de aceea nu pot fi puse direct in gradina : umezeala,ploi ,zapezi,etc.........
Acum am inteles...... :D
 

gino

Member
Eu am de mai multi ani direct in sol mai multe specii de Opuntii hardy.
Nu au nici un fel de probleme, au avut si doi metrii de zapada peste ele...
Cresc, infloresc an de an, fac fructe...
In primavara pot sa dau cladodii celor interesati...
Anul asta am mai plantat direct in sol cateva specii de Escobaria si Echinocereus...
http://gino.sunphoto.ro/Plante_hardy/XW ... NLJDKXRZRJ
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Inteleg dar am inteles de asemenea ca cele ale mele nu sunt hardy deci.........exclus in gradinuta :(

Foarte ciudat :nu stiu: dar .........desi am daruit 90% din cactusi totusi la opuntii nu am putut renunta.Nici la suculente :giggle: si la inca citeva :D
 

gino

Member
Eu unul n-as putea trai fara plante in jurul meu, in general si fara cactusi in special... :D asa ca te inteleg.
Boala asta ( fara leac ) cred ca se numeste...gripa cacteica, sau c-am asa ceva... :D nu scapi de ea niciodata si este ...transmisibila . :D
 

albela

Active Member
Atunci nu mai deschid topicurile din sectiunea asta, ca am deja prea multe boli, daca o mai iau si pe asta ma da afara barbatul din casa cu tot cu cactusi (macar sa fie hardy sa nu inghete saracii):rofl: .
 

IZA

Active Member
albela a spus:
Atunci nu mai deschid topicurile din sectiunea asta, ca am deja prea multe boli, daca o mai iau si pe asta ma da afara barbatul din casa cu tot cu cactusi (macar sa fie hardy sa nu inghete saracii):rofl: .
:rofl: :rofl:

Albela, parca l-am auzit pe al meu sot cum imi spune ca tot ce-i prea mult strica si ca ar fi cazul sa ma mai opresc. Acusi vine vremea sa le bag in casa si zice ca pe hol va fi padure :rofl: :rofl: :rofl:
Magda, sa stii ca nu aveam de gand sa las cactusii afara . Am doar o opuntie care sta afara si face flori frumoase galbene, in ghiveci din metal , e ferita de apa multa, iar agavele le-am scos si pus in ghivece mari, ca sa le bag in casa. Au crescut foarte bine direct in pamant si au facut niste radacini groase ca cele de morcov ca m-am speriat. :D
 
Sus