C. koreana Dusky

claude

Well-Known Member
Moderator
O varietate mai rar intalnita, cu flori bicolore in forma de clopotel, usor parfumate,mie imi place foarte mult
Florile au dimensiunea de 6-8 cm, iar planta poate atinge o inaltime de 3 m

Apartine grupei 1 de taiere ( nu se taie)

Infloreste in luna mai, iar la sfarsitul verii repeta inflorirea

Planta mea are in aceasta serie putini boboci, intrucat cei 2 lastari pe care ii avea au fost scurtati drastic in primavara. Am constatat ca a lastarit foarte bine de jos, deci probabil anul viitor nu voi mai scurta pentru formare. S-a inaltat deja la 1,5 m.

Astept deschiderea primilor flori, o sa postez poze cu floarea la maturitate, mie mi se pare deosebita ;-) Iar voi veti astepta impreuna cu mine, acum va arat doar bobocul :rofl:

 

bradut

Well-Known Member
Iar ne zapacesti cu clopoteii! :rofl: Superbi! Si ce crestere viguroasa! Cred ca vei avea un perete tare frumos de verdeata si... clopotei, normal. :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: Abia astept sa se deschida, interiorul e galben, arata foarte frumos...dupa parerea mea, evident :wink:
Ca de apare Anastasia si ea zice ca iar va stresez cu clopoteii :rofl:
 

anasstasia

Active Member
In mod socant, insa aceasta imi place. Culoarea cel putin. :rofl: Este un punct in plus ca repeta inflorirea.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ca sa stii si tu, toti clopoteii mei repeta inflorirea :wink: Ce zici, sunt smechera, nu? :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
N-am Pamela...o ai tu si am zis ca daca nu-ti place de ea o faci emigranta la mine :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu am doar clopotei, dar mi-au placut cand i-am vazut prima data, erau niste clematite diferite fata de clasicii hibrizi cu flori mari si am vrut sa incerc, pentru ca m-au atras :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Revin cu clopotelul inflorit :wink: E tinerica, abia s-a deschis, dar cu frigul asta dureaza mai mult iar eu n-am mai avut rabdare...

 

sarselia

Active Member
Moderator
Wooow.Are o floare atat de frumoasa!Parca e o floare din niste povesti cu zane...Mie cel putin impresia aceasta mi-a lasat-o.
Sa ai parte de ea!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:) Si eu o iubesc de nu mai pot! Cum zici tu Arselia, parca e rochita unei zane :D
 
Sus