Când desprindem puii de cactus?

crysty

Active Member
Salut, din cate stiu puii de cactus odata desprinsi de planta mama ei trebuie infipti un pic in nisip umed ca sa dea radacinute.
Daca ii desprinzi acum, exista riscul ca nisipul umed sa stea vesnic umed din cauza frigului si sa duca la putrezirea lor asa ca e mai indicat cand incepe sa se incalzeasca afara, si as zice de prin aprilie.
Cu cat puiul desprins este mai mare cu atat mai bine , are sanse mai multe sa traiasca mai mult timp pana sa dea radacinute.
Exista si riscul ca nu orice pui sa dea radacinute si mai exista si riscul ca daca un pui putrezeste atunci sa ii strice si pe ce din jur asa ca ar fi mai recomandat sa se desprinda cativa pui nu toti si acei pui sa nu fie pusi toti la prins in acelasi vas. De exemplu asezi cate 2 in paharute de plastic umplute cu nisip. Cat de adanc sa fie bagati in nisip ? Nu stiu exact, depinde si de marimea puilor, dar cel putin 3 mmm sa intre fiecare. Nisipul sa nu fie ud tare. Gasesti si clipuri pe youtube .
Dar cum am spus cu cat puiul e mai mare cu atat mai bine, asa ca daca ar fi dupa mine as incepe cu 2 pui cei mai mari sau doar 1 si vezi cum se comporta la pus pe nisip la prins iar restul ii las sa mai creasca pe planta mama.
A, si inca ceva, dupa desprindere puii trebuie lasati un pic separat pe o coala de ziar ziar ca sa se cicatrizeze rana si sa nu se puna in nisipul umed imediat de cum au fost desprinsi. Cat sa stea la cicatrizat ? Vreo 3 zile sau chiar 4 daca are rana mai mare.
 
Ultima editare:
Sus